Ołów – niebezpieczny oraz niezniszczalny

Kwiecień 17, 2015

Mała lampka nocna, elektryczna szczoteczka, szczekający piesek – zabawka, mobilna suszarka do paznokci, telefony komórkowe oraz cała masa różnego rodzaju sprzętów rozmaitego zastosowania i pochodzenia ma jedną wspólną cechę – element, bez którego nie mogłaby normalnie funkcjonować. Mowa tutaj oczywiście o zasilaniu bateryjnym. Małe czy większe paluszki, guziczki czy sporych rozmiarów zasilacze stanowią mały składzik energii, bez którego wiele sprzętów nie można byłoby wygodnie użytkować. Od najmłodszych lat także jesteśmy uczeni, aby odpowiednio obchodzić się z bateriami, a zużyte akumulatory wkładać do pojemników specjalnie oznaczonych, bowiem nie mogą one być mieszane z pozostałymi odpadami. Czy ma to aż tak duże znaczenie dla środowiska? Dlaczego zużytych baterii nie możemy traktować jak zwykłego śmiecia?

Jako naród – zużywamy rocznie około 290 milionów baterii jednorazowych różnego typu. Jest to pokaźna suma, biorąc pod uwagę, że sporo wykorzystywanych przez nas urządzeń na baterie dostępna jest także w wersji „na wtyczkę”. Wolimy więc stosować szczoteczki elektryczne na baterie, zamiast tych, ładowanych za pomocą stacji ładującej. Preferujemy bezprzewodowy łańcuch choinkowy, który możemy umiejscowić w dowolnym zakątku mieszkania nawet w takim, w którym nie występuje gniazdko elektryczne. Finalnie, wygodniej jest nam spakować w podróż kilka dodatkowych par paluszków do aparatu fotograficznego, niż brać ze sobą ładowarkę, akumulatorki i w porę pamiętać o konieczności ich naładowania. Stawiamy wygodę ponad zdrowie i dobrą kondycję naszego środowiska.

Wszystko rozbija się o to, że baterie czy naładowane, czy nadające się jedynie do utylizacji są niebezpieczne dla otoczenia. Zawierają bowiem cały szereg metali ciężkich, dzięki którym też między innymi, tak doskonale gromadzą i przechowują, a później oddają energię elektryczną. Konkretnie chodzi nam o ołów, kadm czy rtęć oraz o szkodliwe substancje – lit i mangan. Nie ulegają one łatwo neutralizacji, a trafiwszy do zwykłego kosza, gdzie leżą latami pomiędzy innymi, zwykłymi odpadkami bardzo łatwo uwalniają wszystkie, wspomniane wcześniej substancje, które przedostają się do gleby, a wiadomo, stamtąd prosta droga do wód, rur, naszych mieszkań i końcowo – ludzkich i zwierzęcych organizmów.

Baterie mają bardzo krótki żywot, stąd też w zawrotnym tempie trafiają do śmietnika stanowiąc potencjalne zagrożenie dla wszystkich żyjących organizmów. Prawie wszystkie używane przez Polaków baterie należą do tych z typu cynkowo-manganowych. Mimo, że baterie alkaiczne są już w Polsce powszechnie dostępne, kupujemy ich wciąż stosunkowo niewiele w porównaniu z innymi europejskimi krajami. Niezależnie od tego, jakich baterii używamy (czy alkaicznych czy cynkowo-manganowych) wszystkie zawierają w sobie złożone, szkodliwe substancje. Jedne posiadają ich mniej, drugie więcej, ale nie zmienia to faktu, że wszystkie rodzaje powinniśmy zbierać i przekazywać do specjalnych punktów zbiórki selektywnej, które doskonale wiedzą jak dalej postępować z tego typu odpadami. Musimy pamiętać, że odzyskanie baterii, przetworzenie ich, a przede wszystkim zadbanie, by nie stały się one zagrożeniem dla człowieka – jest możliwie tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy są one oddzielone od pozostałych odpadów. Dlatego też segregacja i wrzucanie ich do specjalnie na to przeznaczonych pojemników jest niezwykle istotne.

Wszystkie baterie, bez względu na kształt, rodzaj czy żywotność są odpadami niebezpiecznymi. Niestety wiele z nich kończy swój żywot w wymieszanych śmieciach, jakie gromadzimy w swoich domach. O ile powoli zaczynamy segregować szkło, plastik czy papier, dodatkowy pojemnik na zużyte baterie jest jeszcze wciąż obcy w naszych gospodarstwach. Być może to wizja zbierania zużytych baterii i szukania punktu, w którym moglibyśmy je oddać zniechęca nas do odpowiedniego z nimi postępowania. To, gdzie je wyrzucimy nie robi dla nas żadnej różnicy, a przecież szybciej i łatwiej wrzucić je do zbiorczego kosza. Każdy, kto postępuje z nimi w ten sposób nie zdaje sobie sprawy z całego szeregu niebezpiecznych następstw tego czynu.

Ołów, który jest podstawowym składnikiem każdej baterii jest niezwykle niebezpieczny i w praktyce niezniszczalny. Kiedy przedostanie się on do organizmu zwierzęcego lub ludzkiego wywołuje negatywne i często nieodwracalne skutki. U ludzi – prowadzi do uszkodzenia większości komórek w organizmie. Kadm, także występujący w sporych ilościach w bateriach, w kontakcie z człowiekiem gromadzi się głównie w jego nerkach czy wątrobie, prowadząc do tajemniczych chorób kostnych i anemii. Z kolei rtęć, równie niebezpieczna jak dwie poprzednie substancje wchłania się u ludzi przez układ oddechowy i pokarmowy powodując trwałe uszkodzenia tychże układów. Musimy przez to być świadomi, że traktując zużyte baterie jak odpady niebezpieczne (segregujemy je i wyrzucamy tylko w odpowiednich miejscach) chronimy nas samych i środowisko przed poważnym skażeniem.

Nasze postępowanie ze zużytymi bateriami ma ogromne znaczenie dla wszystkich. Dbamy nie tylko o zdrowie nasze i naszej planety dziś, ale także o kolejne pokolenie, którym przyjdzie funkcjonować na Ziemi. Pamiętajmy więc, by systematycznie oddzielać zużyte akumulatorki od innych odpadów, zwracajmy uwagę na wyrzucane przedmioty, które mogą w sobie zawierać stare baterie – wyjmijmy je zanim wyrzucimy tą konkretną rzecz. Finalnie, odnośmy baterie do punktów selektywnej zbiórki. Coraz częściej w supermarketach, przy kasach, w sklepach nie tylko z urządzeniami elektrycznymi możemy pozbyć się starych baterii wrzucając je do niewielkich pojemników. Zużyte baterie nie muszą trafiać do punktów selektywnych odpadów od razu po wyczerpaniu – możemy gromadzić je w domu, a po nazbieraniu konkretnej ilości oddać je wszystkie. Najważniejsze jest tylko to, by nie wyrzucać ich do zwykłych śmieci. Pamiętajmy o tym! Wiewiórka także zajmuje się skupem wszelkiego rodzaju baterii, akumulatorów różnych gabarytów. W ten sposób chronisz nie tylko siebie i środowisko, ale także na tym zarabiasz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl