Czy recykling się opłaca?

Kwiecień 27, 2015

Pamiętacie zapewne czasy, w których żeby dorobić do kieszonkowego zbierało się butelki po piwie, coca-coli, stare gazety, a następnie oddawało do skupów. Wystarczyło kilka – kilkanaście miesięcy systematycznego zbierania, aby móc uzbierać na łyżworolki nienajgorszej klasy. Dziś taka opcja raczej nie wchodzi w grę. Skupy makulatury proponują za kilogram gazet od 8 do 14 groszy, co oznacza, że zwyczajnie nie opłaca się poświęcać czasu na zbieranie i transport nazbieranej makulatury do punktów, które i tak często usytuowane są na obrzeżach miast. Podobna jest sytuacja z butelkami. Większość skupów nie przyjmuje butelek, a stłuczkę szklaną, za którą dostaniemy od 1 do 2 groszy za kilogram! Jeśli chodzi o sklepy spożywcze – te wprowadziły ograniczenie przyjmowania butelek do zwrotu, tylko za okazaniem paragonu, na którym widnieje pozycja zakupu napojów czy piwa, po których zostały butelki, dokładnie ich sklepie. Czy więc zbieranie surowców do recyklingu się opłaca? Jeśli tak, to jakich i komu?

Po przeanalizowaniu pierwszego lepszego cennika skupu złomu i surowców do przetworzenia, możemy śmiało powiedzieć, że surowcem, który opłaca się zbierać i sprzedawać w największym stopniu są puszki oraz złom. Za kilogram zebranych puszek możemy dostać od 4 do nawet 5 złotych! Jeśli na kilogram puszek składa się około 60 sztuk, oznacza to, że za puszkę otrzymujemy średnio 6-8 groszy, a to już jest coś (porównując z gazetami czy szklaną stłuczką). Dlaczego puszki, a tym samym składające się na nią aluminium jest takie „cenne”?

Mało kto wie, że puszki, w prawie 100% są odzyskiwane. Aluminium jest bowiem metalem nieżelaznym, który możemy uzyskać na dwa sposoby. Po pierwsze, wydobywając boksyty w strefie równikowej (patrząc na Polskę: dosyć daleko i nieco kosztownie) oraz wtórnie – z przetopu aluminiowego złomu. Aluminium jest doskonałe samo w sobie. Jest lekkie, dobrze przewodzi energię i nie koroduje. Zapotrzebowanie na ten surowiec rośnie razem z rozwijającą się gospodarką, bowiem jest on wykorzystywany w przemyśle samochodowym, budownictwie i przemyśle spożywczym. Interesującym jest fakt, że pomimo dziesięciokrotnego wzrostu produkcji aluminium w sposób pierwotny – jego produkcja wtórna ze złomu wzrosła aż dwudziestokrotnie.

Produkowanie aluminium pierwotnego nie jest zabiegiem opłacalnym, bo jak już zaznaczaliśmy, do złóż surowca, z którego jest ono wytwarzane jest daleko, jego wydobywanie jest czaso- i kosztochłonne, a sama obróbka wytwarza duże ilości CO2 i innych gazów cieplarnianych. Dziś pierwotna produkcja aluminium odbywa się poza Europą, np. w Chinach, gdzie koszty produkcji tego materiału nie są tak wysokie jak u nas.

W Polsce ostatnim dużym zakładem, który wytapiał aluminium pierwotne była Huta Konin – dziś już nieczynna. Recykling aluminium jest o wiele mniej energochłonny (5% całkowitej energii, którą potrzeba do wytworzenia aluminium w stanie pierwotnym!), a dla poszczególnych działów przemysłu nie ma znaczenia, czy aluminium jest przetworzone czy nie, ponieważ recykling nie wpływa na jakość surowca, a aluminium jest zawsze pełnowartościowe.

By powstało 100 tysięcy ton aluminium wtórnego stopić należy 115 ton złomu. Różnica spowodowana jest naturalnym stanem odrzucenia zanieczyszczonych kawałków. Dla tego przykładu w Polsce produkuje się rocznie 225 ton aluminium wtórnego. Gotowe puszki kupowane są najczęściej przez wielkie koncerny spożywcze lub browary. Według niektórych źródeł za jedną puszkę aluminium wtórnego właściciel browaru musi zapłacić od 30 do 50 groszy, więc skoro złomiarz za jedną sztukę otrzyma 6-8 groszy, nie trudno zauważyć, że cły proces recyklingu podnosi wartość puszki prawie pięciokrotnie!

Na pewno jesteście ciekawi ile firma wiewiórka.pl płaci za kilogram puszek? Wszystkich chętnych do współpracy z nami i miłośników recyklingu oraz dbania o środowisko zapraszamy do zapoznania się z cennikiem zamieszczonym na naszej stronie internetowej www.wiewiorka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl