Drugie wcielenie rzeczy, czyli użyj ponownie

Maj 10, 2016

Cały czas mówimy o recyklingu: pomaga środowisku redukuje koszty i przynosi nam satysfakcję. I to oczywiście prawda. Ale mało mówi się o tym, że oprócz wrzucania produktów do pojemnika z zielonym symbolem, możemy je po prostu ponownie wykorzystać. Nie jest to do końca recykling, po angielsku ukuto na takie coś termin ‚reuse’, co po polsku oznacza tyle, co ponowne wykorzystanie. Poniżej kilka ciekawostek na temat rzeczy, które mogą działać sprawnie w swoim kolejnym wcieleniu.

 

Reklamówki, worki foliowe

 

Jeżeli chodzisz na zakupy z torbą lnianą to świetnie, ale założę się że i tak gdzieś w domu u Ciebie znajdę reklamówki i worki foliowe. Jest ich dużo, są wątpliwej urody i na dodatek zajmują miejsce. Ale możesz zaoszczędzić na workach na śmieci do kosza. Najlepiej foliówki sprawdzają się w przypadku kosza na papiery pod biurkiem, ale mogą też trafić pod kuchenny zlew. Oprócz tego, worki foliowe mogą posłużyć za część podręcznego salonu fryzjerskiego. Po wycięciu otworu możemy zrobić pelerynę do farbowania włosów, mogą podtrzymać wałki albo osłonić włosy, jako czepek.

 

Papier, koperty, tekturowe pudła

 

Chyba każdy z nas wie, że papier zapisany po jednej stronie jest nadal czysty z drugiej. A co z kopertą? Otóż, nadal możemy jej użyć ponownie, o ile w miejscu adresu nakleimy nalepkę z nowym. Duże koperty A4 mogą też być użyte zamiast koszulek do przechowywania naszych dokumentów, bo są trwalsze. Co do tekturowych pudeł, to świetnie po oklejeniu nadają się na prezent – mamy rozwiązany problem pakowania wielkogabarytowych rzeczy. Tylko dodać ozdobną wstążkę! Także maluchy lub młodsze rodzeństwo ucieszą się z tekturowych pudeł – wykorzystają je do zabawy lub prac plastycznych z wielką chęcią.

 

Stare ubrania i materiały  Chociaż nie wszystkie będą się nadawać do second handu to na pewno z większości da się zrobić coś nowego. Ze starego ciucha możemy uszyć poszewkę na ozdobną poduszkę, termofor albo etui na tableta. Wymaga to tylko odrobiny naszego czasu. Poza tym projekty wykorzystujące ponowne użycie materiałów świetnie się sprzedają na stronach internetowych poświęconych rzemiosłu na całym świecie.

 

Elementy drewniane

 

Ten, kto bawi się w remonty na pewno jest świadomy ilości odpadków które pozostają po całym przedsięwzięciu. Często mamy w swoim schowku stare deski, może nawet jedną albo dwie palety. Z mniejszych elementów możemy zrobić np. ramkę na zdjęcia. Z większych, i tu idealna będzie np. paleta, przenośny ogrodowy stolik. Inne zastosowania to np. podpórka na książki.  Szklanki i butelki  Znaczna część produktów spożywczych znajduje się w szklanych opakowaniach. Gromadzą się one  z czasem w naszym domu, blokując np. miejsce w szafce kuchennej. Butelka może po usunięciu etykiety zmienić się w wazon. Natomiast słoik może zostać zarówno prostym i dekoracyjnym świecznikiem, jak i np. szklanką koktajlową na zdrowe i pyszne smoothies.

 

Płyty CD

 

Mają w swoim drugim wcieleniu mnóstwo zastosowań. Mogą być dekoracją pokoju, sufitu, stojakiem z przegródkami. Możemy umieścić na nich  naklejkę i wysłać pocztą jako oryginalną kartkę świąteczną. A jeżeli okleimy je z jednej lub obu stron materiałem, na przykład filcem, mogą też zostać całkiem fajną podkładką na stół.

 

Jest mnóstwo stron internetowych, które zajmują się konceptem ponownego użycia. Zachęcamy was do szperania i znajdowania pomysłów na całą resztę rzeczy, które jeszcze pozostały w waszych schowkach, albo nie zmieściły się do ostatniego worka od Wiewiórki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl