Drugie życie elektroniki

Wrzesień 3, 2015

Nie wiadomo, czy na pewno istnieje ludzkie „życie po życiu” – w tym przypadku wszystko zależy od tego, kto w co wierzy, ponieważ nijak nie można tego sprawdzić. Jednakże dzięki recyklingowi, nasza elektronika na pewno zyskuje drugie życie – a może i trzecie, czwarte, piąte… Czy recykling elektroniki jest potrzebny?

                O PORZĄDKU SŁÓW KILKA

Podobno koty żyją siedem razy. A ile żyć posiada Twój telefon, czy komputer? Okazuje się, że wiele – a na pewno co najmniej dwa. Oczywiście, wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się oddać elektronikę do skupu, by mogli się nią zająć fachowcy (i bądź to przetopić niektóre jej elementy, bądź naprawić je i sprzedać sprzęt w całości, bądź też umieścić niektóre mechanizmy w innych obiektach), czy też postanowimy przetrzymywać ją latami w domu, żeby miał na czym osiadać kurz.

Sprzątanie piwnicy, czy czyszczenie garażu to z pewnością nie są najprzyjemniejsze czynności, jakimi można się zająć w weekend, czy po powrocie z pracy, jednak odkładanie kłopotu na później na pewno nie sprawi, że ów kłopot zniknie. Graciarnia na naszych strychach, czy w szafach nigdzie się nie teleportuje – w końcu będziemy musieli ją uporządkować. Pamiętajmy wtedy, że niemal wszystko można oddać do przetworzenia – elektronikę również!

                RECYKLING ELEKTRONIKI

Jak już wspomniano, sprzęty oddane do skupu mogą być naprawione i ponownie sprzedane lub też rozłożone na części. Części te mogą być zaś wykorzystane w innych urządzeniach, albo ulec rozdrobnieniu i przetopieniu, w celu odzyskania z nich surowców.

Z takich urządzeń, jak telefon, suszarka, czy odkurzacz można odzyskać niektóre metale. Co zatem najlepiej zrobić ze swoim sprzętem elektronicznym, gdy z jakiegoś powodu nie będziemy go już używać?

  1. a) umieścić go w garażu/na strychu/w schowku, by stanowił oryginalny element ozdobny
  2. b) wyrzucić go na śmietnik, by dołączył do masy bezużytecznych i często niebezpiecznych rzeczy dogorywających na wysypisku (i przy okazji narazić się na mandat w wysokości 5 tysięcy złotych, ponieważ to nielegalne)
  3. c) oddać go do skupu, aby mógł jeszcze na coś się przydać

Być może jakiś zapalony artysta wybierze odpowiedź a, jednak to ta ostatnia jest najpoprawniejsza – i tak właśnie należy postępować. Nie chcąc nikogo do niczego zmuszać (wszak Polak zmuszany do czegokolwiek na złość postąpi odwrotnie), dodam tylko, że oddając elektronikę do skupu kilka złotych będziemy mogli włożyć do portfela – skup oczywiście płaci bowiem za oddanie tam naszych często popsutych i bezużytecznych sprzętów.

                CO MOŻNA ODZYSKAĆ ZE STAREJ KOSIARKI?

Elektronika o której mówimy to naprawdę przeróżne sprzęty – golarki, kosiarki, pralki, zmywarki, odkurzacze, żelazka, wiertarki, termostaty, konsole, komputery i wiele, wiele innych.

Z takich sprzętów można odzyskać stal, metale żelazne, nieżelazne oraz szlachetne, przede wszystkim: miedź, aluminium, żelazo, nikiel, cynk, cynę, antymon, złoto, srebro, platynę i pallad. Sporo, prawda? Odzyskiwanie metali z podobnych rzeczy nosi nazwę „urban mining”, czyli „górnictwo miejskie” – bowiem naprawdę trzeba sporo wysiłku i kucia niemal jak w kopalni, by wydobyć choćby niewielki fragment metalu. Jednakże ludzie wytwarzają tyle podobnych sprzętów – i tyle ich się codziennie psuje – że grzechem byłoby ich wtórnie nie wykorzystać! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl