Drukarki laserowe – dla dbających o środowisko?

Kwiecień 16, 2015

W dobie wszędobylskiej biurokracji drukarki spotkamy nie tylko w biurach, bankach lub w urzędach. Zajmują stosunkowo ważne miejsce w naszych domach, pomagając nam szybko zdobyć pewien dokument w wersji namacalnej. Nie musimy przy tym wychodzić z domu i szukać punktu drukarskiego, a koszt ich utrzymania jest proporcjonalny do ilości drukowanych kartek i modelu drukarki, który potrzebuje tonery z tuszem, lub ich nie potrzebuje, no właśnie..

Odwieczne pytanie przy zakupie drukarki – ma być atramentowa czy laserowa? Czy któraś z nich jest tańsza, szybsza, bardziej ekonomiczna w używaniu? A jeśli chodzi o jej eksploatacje w biurze? Musi być przecież wytrzymała i zawsze gotowa do działania! Większość użytkowników drukarek mówi jasno – drukarki laserowe są tańsze oraz dają odpowiednią szybkość wydruku, ale czy przez to są bardziej ekologiczne?

Po pierwsze, drukarki laserowe mają bardzo wysoki, w stosunku do atramentowych pobór energii. Niektóre potrzebują aż 1kW prądu by wydrukować pierwszą kartkę! Parząc na to ze strony ekologicznej – jest to informacja fatalna, ze strony finansowej – sytuacja podobna. Tutaj doskonałą konkurencją będą drukarki atramentowe, np. firmy EPSON, z konkretnymi urządzeniami o serii WorkForce Pro: 4015DN, 4515DN, 4525DNF. Pierwszy wymieniony typ drukarki będzie potrzebował tylko 22W do wydrukowania czegokolwiek, a kolejne modele nawet 17W. Widzimy więc, że drukarka laserowa przygrywa w tym zestawieniu sromotnie. W takim razie, dlaczego więc drukarki laserowe uznawane są za bardziej przyjazne środowisku?

Powszechnie przyjęło się uważać, że jeśli coś jest tanie, zapewne niema nic wspólnego z ekologią. To dotyczy wszystkich branż i sektorów. Jeśli natomiast cena danego urządzenia czy produktu jest wysoka – musi być to zapewne produkt wysokiej jakości, spełniający wszelkie normy bezpieczeństwa i środowiskowe. Jak się okazuje, producenci tego typu sprzętów bazują na tym przeświadczeniu, wprowadzając na rynek swoje produkty o nieco zawyżonych cenach. Kosztują one bardzo dużo, a jakość niestety pozostawia wiele do życzenia. Specjalne głowice laserowe drukarek produkowane najczęściej przez japońskich producentów zostały skonstruowane tak, by działały na równi z drukarkami atramentowymi – by koszt wydruku kartki kolorowej, jak i w odcieniu mono był jak najmniejszy.

Producenci chcąc doprowadzić do jednego poziomu jakości obydwu drukarek, być może nieświadomie skonstruowali system, w którym drukarki atramentowe zaczęły pod każdym względem przewyższać laserowe. Przede wszystkim druk jest bardziej trwały, bo zastosowano tutaj specjalną żywiczną otoczkę, która zapobiega rozmazywaniu się atramentu oraz drukuje w praktyce suche i gotowe do dalszej eksploatacji dokumenty. Kolejnym mitem jest także to, jakoby tusz w drukarce zasychał. Dzisiaj większość nowoczesnych drukarek atramentowych wyposażona jest w specjalne głowice, które uniemożliwiają przedostawanie się do wnętrza mechanizmu pęcherzyków powietrza (od których rzekomo tusz miałby wysychać).

Mimo wszystko osoby korzystające z drukarek laserowych chwalą się niskimi kosztami eksploatacji tychże, co do końca nie jest prawdą. Jak się okazuje koszt eksploatacji drukarek atramentowych jest o połowę mniejszy w stosunku do drukarek laserowych. Wiąże się to z lepszą, wyższą wydajnością tuszu i z drugiej strony gorszą pracą części zawartych w „laserówkach”. Każda część zużywa się nadzwyczaj szybko generując nie tylko dodatkowe koszty dla potencjalnego użytkownika, ale także szkodliwe dla środowiska odpady, których utylizacja musi przebiegać w sposób ściśle określony.

Jeśli mielibyśmy porównać ilość wydrukowanych kartek mono za pomocą obu typów drukarek – tutaj statystyki są bardzo podobne i nie przemawiają na korzyść konkretnie którejś z nich. W zależności od różnych typów drukarek ilość waha się od kilkuset do kilku tysięcy stron. Patrząc natomiast na wydruk kolorowy – tutaj niespodziewaną mogłoby się wydawać przewagę zdobywają drukarki laserowe. W skali roku, kiedy weźmiemy pod uwagę intensywny wydruk dokumentów (w tym kolorowych) drukarki atramentowe pozwalają zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych na wymianie tonerów.

Podobnie błędne myślenie funkcjonuje wśród użytkowników drukarek laserowych, jakoby były one (drukarki laserowe) jedyną i niepowtarzalną, zdrową i ekologiczną opcją wśród wszystkich typów drukarek. Niestety nic bardziej mylnego. Niestety lata badań i testów wykazały, że podczas używania drukarki laserowej emituje ona metale ciężkie, które jak się można domyślić nie wpływają najlepiej na nasz organizm, jak i na całe środowisko. Pod tym względem tusz znowu wygrywa z laserowym tonerem, gdyż pierwszy nie ma negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie.

Co więc z tego wynika? Drukarki laserowe, popyt na nie i ich niesłabnąca sława to zasługa doskonałych zabiegów marketingowych. Nierzadko droższe i gorsze jakościowo urządzenia stają się w naszym mniemaniu sprzętem najlepszym z możliwych. Nie mamy jednak pojęcia, że jesteśmy zwyczajnie manipulowani w świecie niekończącej się walki o konsumenta. Najgorsze jest to, że cierpi na tym nie tylko nasz kieszeń, ale i nasze zdrowie, a w końcu środowisko naturalne. Zastanówmy się nad zakupem nowej drukarki i przeanalizujmy wszystkie za i przeciw. Niech wygra nasza rozwaga i troska o dobro najbliższych oraz otoczenia, w którym żyjemy.

źródło: http://www.ekologia.pl/styl-zycia/eko-technologie/drukowanie-tanio-i-ekologicznie,19237.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl