EKOdzieciaki

Styczeń 23, 2015

Znaczenia powiedzeń używanych przez nas na co dzień, takich jak: Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci lub czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał nikomu nie trzeba tłumaczyć. Nie jest tajemnicą i w sumie niczym dziwnym, że nasze przyzwyczajenia i wiedza, którą zdobyliśmy w młodości decyduje o naszych późniejszych zachowaniach, predyspozycjach i cechach człowieka. Przysłowiową skorupką są nasze dzieci, których powinniśmy uczyć zdrowych nawyków także w kwestiach proekologicznych. Unikniemy w przyszłości rozczarowań, przykrości, rozdrażnienia i niechętnie podejmowanych zmian, jakie miały miejsce w wyniku wejścia nowej ustawy śmieciowej, która wiązała się z obowiązkiem segregacji odpadów komunalnych.

Uczmy nasze dzieci zachowań proekologicznych, dawajmy im dobry przykład i pokazujmy, jak obchodzić się z pewnymi rzeczami, tak by chronić nasze naturalne środowisko – to tylko niektóre z wielu zadań, do realizacji których nakłaniają nas autorzy strony internetowej, działającej przy współpracy i pod patronatem naszego rządu (www.ekodzieciaki.mos.gov.pl).

Na stronie znajdziemy wiele działów o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, a wszystkie związane są z tematyką ochrony środowiska. Musimy pochwalić ten pomysł, gdyż nie ma nic lepszego dla dzieci, jak uczyć je poprzez zabawę.  Jednym z działów, który szczególnie nas zaciekawił, jest ten poświęcony własnoręcznie robionym zabawkom, stworzonych z kartonów, butelek czy worków foliowych. Już na tym etapie można uświadamiać dzieciom, że nie wszystko, co wydaje się zbędne – trzeba wyrzucić do śmieci. Tekturowy las, bębenek, szmacinki, czy kręgle zrobimy z wcześniej wspomnianej tektury, plastikowych butelek, nieprzydatnych już nikomu kawałków materiału, przy pomocy nożyczek oraz niezastąpionych kredek. Po wszystkim, kiedy zabawka się znudzi, lub zużyje zachęcamy do oddania ich do wiewiórkowego skupu J

Autorzy strony przygotowali także dla najmłodszych kolorowanki gotowe do wydruku, ciekawostki ze świata przyrody, elektroniczne albumy ze zdjęciami lasów oraz ich mieszkańców, komiksy, quizy oraz gry dostosowane do wieku.

„Małe czy duże przyda się naturze” – to główne hasło kampanii widoczne na stronie  ekodzieciaki.pl. Możemy je interpretować w dwojaki sposób: odnosząc się do samych dzieci, tych najmniejszych, którzy poprzez przyswajanie dobrych nawyków w przyszłości będą stanowić głównych obrońców i miłośników kondycji ekosystemu, a z drugiej strony to odwołanie do niewielkich mieszkańców łąk i lasów. W tym miejscu głównym bohaterem staje się jeż – mimo, że to maleńkie zwierzątko, żywi się szkodnikami, które niszczą uprawy ludzkie, dlatego jeż, w spocie prosi wprost o rozpostarcie ochrony na nim (http://ekodzieciaki.mos.gov.pl/ekokampania). Sami widzicie, że sposób, w jaki treści proekologiczne są tutaj nam serwowane, podoba się także nam – dorosłym.

Jeszcze jednym działem, o którym chcemy wspomnieć, jest ten przeznaczony da rodziców, a w nim zachęta dla nich, aby zabierali swe pociechy na zakupy i pokazywali, że kupowanie pasty do zębów, która dodatkowo jest zapakowana w tekturowe pudełko, (którego i tak niebawem się pozbędziemy) nie należy do pomysłów najlepszych. Czas wolny także o wiele lepiej spędzić jest na świeżym powietrzu niż przed ekranem telewizora, nawet mimo tego, że często wiąże się to z obowiązkiem spakowania pewnych rzeczy i udania się w miejsce położone nieco dalej od domu. Ciekawe linki i ciekawostki przeznaczone dla wszystkich domowników z pewnością przyczynią się do znacznego pogłębienia wiedzy na temat naszego środowiska. My także podpisujemy się pod tym i na pewno będziemy tu zaglądać J

źródło: http://ekodzieciaki.mos.gov.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl