Elektryczny szkolny bus? Czyli rewolucja w USA

Styczeń 25, 2016

O tym jak dużo spalin produkują tradycyjne samochody mówi się od dawna. Co chwilę też Polską wstrząsają kolejne alarmy smogowe, jak ten niedawny w Krakowie, gdzie rzeczywiście powietrze było wręcz przepełnione pyłem i trudne do wytrzymania. W Stanach Zjednoczonych obawę wzbudzają zaś nawet ilości spalin, które muszą wdychać dzieci, przewożone tradycyjnymi, szkolnymi autobusami. W planie jest zatem prawdziwa, autobusowa rewolucja. Czy pomysł przyjmie się w Polsce?

 

WALKA ZE SPALINAMI

 

Spaliny – według danych szacunkowych – zabijają co roku w Polsce około 2 tysiące osób. Prawda jest taka, że gdybyśmy uwzględnili jeszcze inne, liczne choroby, jakie mogą być spowodowane oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem, zapewne liczba ta znacząco by wzrosła. Obliczono, że niemal 40 tysięcy osób zbyt wcześnie odchodzi właśnie ze względu na zanieczyszczone powietrze i poważne choroby, które rozwijają się dzięki niemu. A ponieważ transport odpowiada, wedle danych szacunkowych, za około 5% emisji wszystkich spalin, można powiedzieć, iż jest bezpośrednią przyczyną zgonów 2 tysięcy osób rocznie – biorąc pod uwagę, rzecz jasna, samo powietrze.

Może i nie jest to zbyt optymistyczny wstęp, ale i temat nie napawa optymizmem. Emisja spalin w Polsce powinna zostać ograniczona, głównie ze względu na fakt, iż ucierpią na tym nie tylko obecne, ale i przyszłe pokolenia. Nasi przyjaciele zza Oceanu Atlantyckiego również zmagają się ze spalinami i w trosce o zdrowie swoich dzieci postanowili zadziałać już na poziomie lokalnym!

 

ELEKTRYCZNY BUS MADE BY USA

 

Amerykanie boją się, iż na zdrowie dzieci źle wpływają spaliny z autobusów szkolnych, którymi przewozi się je do szkoły. Rzeczywiście znane wszystkim, żółte busy wydalają z siebie kłęby dymu i pracują nawet wówczas, gdy dane dziecko wchodzi i wychodzi – a nie wszyscy wsiadają na jednym przystanku!

Wszystko zmieniło się dzięki dwóm kompaniom, które uznały, że skandaliczne jest przewożenie dzieci na zwykłych, emitujących mnóstwo spalin silnikach, skoro w użyciu są już silniki elektryczne. I właśnie taki zamierzano zamontować w autokarach w centralnej Kalifornii, a konkretniej w Kings Canyon Unified School District, zrzeszającym 23 szkoły.

Jak zamierzano, tak zrobiono – od jakiegoś czasu Kings Canyon Unified School District może pochwalić się elektrycznym, szkolnym autobusem. Oczywiście, inwestycja nie była tania, ponieważ oszacowano ją na około 175 tysięcy dolarów, czyli ponad dwa razy więcej niż kosztuje w Stanach zwykły, szkolny bus. Na pewno jednak rodzicom dzieci jest nieco lżej na sercach, a ich pociechom lżej na płucach. Mamy nadzieję, że za przykładem Kalifornii pójdą i inne stany. Pozostaje pytanie, kiedy w Polsce będziemy mogli pochwalić się równie ekologicznymi osiągnięciami. Wszak dziennikarze głośno ogłaszali, że eksploatacja jednego elektrycznego autobusu daje rocznie około 10 tysięcy dolarów oszczędności.

Okazuje się, że w Polsce – o czym nie wszyscy wiedzą – jeździ już pierwszy, elektryczny autobus komunikacji miejskiej – w Jaworznie! Może nie szkolny, ale jednak publiczny. Czekamy zatem na dalsze rozprzestrzenianie się tego pomysłu do innych miast! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl