Energia wiatru we wszystkich stanach USA! (A kiedy w całej Polsce?)

Wrzesień 16, 2015

W Stanach Zjednoczonych szykuje się swoista rewolucja energetyczna! Od dawna wiadomo, że energia czerpana z paliw kopalnych po pierwsze kiedyś się skończy, a po drugie jest bardzo szkodliwa dla środowiska naturalnego. Wiadomo też, że alternatywą dla tego rodzaju energii jest ta odnawialna – pochodząca między innymi z wiatru. Właśnie taką energię pragną wykorzystać Amerykanie i wprowadzić ją we wszystkich stanach USA. Czy doczekamy się tego kiedyś w Polsce?…

                REWOLUCJA W POWIETRZU

Stany Zjednoczone wprowadzają turbiny nowszej generacji, które będą w stanie produkować o wiele więcej energii – i to nawet w tych miejscach kraju, gdzie wiatr jest o wiele słabszy i które z tego względu są teoretycznie bardziej poszkodowane. Wyższe wieże i dłuższe ostrza mają spowodować wzrost energii czerpanej właśnie z wiatraków – dotychczas bowiem energia wiatru stanowiła jedynie 5% produkcji całej energii elektrycznej w tym wielkim kraju.

W planach jest zwiększenie wysokości elektrowni wiatrowych – z obecnych 260 stóp wysokości, do 360 stóp (wysokość obowiązująca w Europie), a następnie nawet do 460 stóp, co jeszcze bardziej zwiększy ilość wytwarzanej energii. Ekologia jest obecnie najważniejsza – Amerykanie zdają sobie sprawę, że nie można dłużej truć naszej planety!

                A W POLSCE?

Wiatraki, czyli turbiny powietrzne, które są w stanie wytwarzać prąd, to wciąż bardzo rzadki widok w Polsce, choć w innych krajach Europy występują bardzo często – i to na masową skalę. Chyba wszyscy przeżyli kiedyś coś takiego – mijają granicę naszego kraju i wjeżdżają do innego, a tam pola pełne wiatraków, które machają skrzydłami, jakby na powitanie.

Przyzwyczailiśmy się narzekać i marudzić – może to położenie geograficzne sprawia, że Polacy to na ogół smutasy. Gdy więc zapytać kogoś o energię odnawialną w naszym kraju, to zapewne popuka się znacząco w czoło i odpowie, że jesteśmy 100 lat za pewną grupą, której nie wymienię, aby nie być niepoprawnym politycznie.

Rok 2014 zamknął się w naszym kraju ilością 902 instalacji wiatrowych – i w tym mieszczą się nie tylko pojedyncze elektrownie, ale również i całe farmy. Można uznać, że to mało, jak na cały duży kraj, ale biorąc pod uwagę z jak wielką rezerwą nasi rodacy podchodzą do wszelkich nowości, trzeba być dumnym, że było ich aż tyle! Polska była 9 krajem w Unii, pod względem otrzymywanej w ten sposób mocy – i choć Zachód rozwija się bardzo szybko, to my również nie stoimy w miejscu.

                CO DALEJ Z ENERGIĄ WIATRU?

Okazuje się więc, że nie jest z nami tak źle – a plany są naprawdę obiecujące. Jeśli tylko nikt nie wpadnie na pomysł, żeby zmienić oblicze polityki naszego kraju na mniej nowoczesną (i mniej ekologiczną), to mamy szanse na wyprodukowanie w roku 2020 aż 6650 MW – takie bowiem są założenia.

Dlaczego energia wiatru jest tak ważna? Bo jest czysta – i pozostawia powietrze czystym! Bo jest odnawialna i nigdy jej nie zabraknie! Bo jest wykorzystywana od dawna – w żaglach – ale dopiero od niedawna nauczyliśmy się bardziej ją doceniać! I dlatego, że tak naprawdę sama mogłaby zaspokoić wszystkie wymagania energetyczne całej ludzkości na świecie. Szacowana jest ona bowiem na około 15-18 TW (terawatów), podczas gdy (wedle obliczeń) energia powstała przy wykorzystaniu wiatru może sięgnąć nawet 170 TW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl