Jak długo powinniśmy trzymać papiery?

Listopad 10, 2015

Nic dziwnego, że w całym domu jest mnóstwo papierów – przecież większość naszych działań opiera się na dokumentach. Otrzymujemy potwierdzenia sprzedaży, podczas zakupu jakiegoś towaru. Gdy podpisujemy umowę, trzymamy ją potem z oczywistych względów w domu. Ukończenie każdego kursu wiąże się z otrzymaniem dyplomu i certyfikatu. Posiadamy ponadto rachunki, które przychodzą pocztą w każdym miesiącu – i są z różnych źródeł. Jak w tym wszystkim nie utonąć? Trzeba wiedzieć kiedy możemy wyrzucić niektóre papiery – a które rzeczywiście muszą pozostać w naszym domu!

OD KILKU DNI DO MIESIĄCA -> Dokładnie tyle należy trzymać zwykłe pokwitowania lub na przykład bilety miesięczne. Potem nie będą nam już przydatne (w grudniu nie będziemy jeździć na bilecie z sierpnia…), zatem naprawdę nie ma sensu ich trzymać. Oczywiście, o ile nie są to bilety w formie kart. Wówczas jednak i tak zostaje coś, co można wyrzucić – paragony.

DWA LATA -> Tyle należy przechowywać paragony za zakup towarów objętych gwarancją lub też z możliwością ich zwrotu. Coś stało się z butami i potrzebujemy je naprawić? Jeśli mamy rachunek zwykle jest to możliwe. Nawet jeśli teoretycznie sklep nie oferuje gwarancji na ten towar, mamy prawo złożyć reklamację. Podobnie jest z innymi rzeczami tego typu. Oczywiście, jeśli mamy gwarancję na przykład na sprzęt elektroniczny, która trwa trzy lata, pięć lub jeszcze więcej – przechowujmy potwierdzenia tyle czasu, ile potrzeba. I to w takim miejscu, by łatwiej je było znaleźć w razie potrzeby.

TRZY LATA -> Przynajmniej przez trzy lata należy przechowywać książeczki czynszowe, faktury za gaz, energię elektryczną, wodę, rachunki za telefon, internet i tak dalej. Okazuje się bowiem, że aż do trzech lat dana firma może poprosić o okazanie potwierdzenia wpłaty – gdy na przykład nie zaksięgowała którejś transakcji. Co będzie jeśli nie pokażemy dokumentu? Na pewno mnóstwo kłopotów. Dlatego albo płaćmy rachunki przez internet (wtedy potwierdzenie posiada bank), albo przechowujmy wszystko przez co najmniej trzy lata.

TYLE, ILE TO KONIECZNE -> W tej grupie znajdują się między innymi umowy najmu lokalu lub też akt przydziału mieszkania spółdzielczego. Jeśli zmienimy mieszkanie, nie będziemy musieli już ich dłużej trzymać – na miejsce starych pojawią się bowiem nowe.

ZAWSZE -> Są takie dokumenty, których nie można się pozbyć. Warto zatem umieścić je w osobnej teczce i starannie przechowywać – nie mogą się zniszczyć. Są to następujące dokumenty:

– polisy ubezpieczeniowe na życie i zdrowie

– akt urodzenia

– akt ślubu

– metryka chrztu

– świadectwo bierzmowania

– akt zgonu współmałżonka lub rodziców

– świadectwo ukończenia szkoły

– dyplom ukończenia studiów

– zaświadczenia odbytych kursów i szkoleń

– testament po rodzicach

– akty kupna i sprzedaży

NA RATUNEK DRZEWOM

Każdy z nas przez całe swoje życie zużywa tony papieru. Do jego wyprodukowania musi więc zostać ściętych bardzo wiele drzew. Nie chodzi oczywiście o to, żeby przestać posługiwać się papierem, ale by przestać go bezmyślnie wyrzucać – gdy może zostać przetworzony i użyty ponownie.

Zwykłe papiery zgromadźmy i oddajmy do skupu. To samo można zrobić z nagromadzonymi dokumentami – choć lepiej je wcześniej zniszczyć w niszczarce, aby nasze dane nie były widoczne. Do skupu wiewiorka.pl można oddać na przykład książki z kodami kreskowymi – po co trzymać je w domu, jeśli już ich nie czytamy i czytać nie zamierzamy? Firma oferuje 1,14 złotych za sztukę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl