Jak opanować bałagan poświęcając 15 minut dziennie?

Październik 26, 2015

Utrzymanie porządku nie jest proste, ale jeszcze trudniejszym zadaniem jest opanowanie bałaganu. Niestety, nie ma innego sposobu, by się go pozbyć, jak tylko – wysprzątać! Wiele osób jest tym tak przerażonych, że odwlekają robienie porządków ciągle na później – aż w końcu nie ma ani metra wolnej przestrzeni w ich garażach, czy piwnicach, strych wygląda jak biuro rzeczy znalezionych, w szafach nic nie można znaleźć, a na półkach wszystko jest wymieszane. Jak się z tym zmierzyć? W prosty sposób – dzień po dniu porządkując własny dom. I to bez zbędnych wysiłków – czasem wystarczy nawet 15 intensywnie spędzonych minut!

SPRZĄTANIE CZAS ZACZĄĆ

Od czego zaczynamy? Od wydrukowania kalendarza – ale nie takiego zwykłego, lecz z przydzielonymi na każdy dzień zadaniami. Jednego dnia będziemy zajmować się porządkowaniem stołu, drugiego powyrzucamy wszystkie puste pudełka po kosmetykach z łazienki, jeszcze kolejnego wreszcie pozbędziemy się niepotrzebnych ubrań, a innego wyniesiemy z samochodu wszystkie zbędne rzeczy. Ważne jest tylko to, aby być naprawdę konsekwentnym w swoim działaniu – powieśmy kalendarz w widocznym miejscu i stawiajmy krzyżyk po każdym dniu – kolejne krzyżyki będą nas motywowały do działania – żal będzie przerwać taką dobrą passę!

Podążając za przygotowanym planem pamiętajmy, że im szybciej wykonamy jakieś zadanie, tym szybciej będziemy mogli je odnotować jako wykonane. Oczywiście, niektóre zadania mogą nam zająć więcej niż tylko kwadrans – wszystko zależy od stopnia nieporządku, jaki w danym miejscu panuje. Jednakże po wykonaniu generalnych porządków, warto co jakiś czas powiesić sobie na lodówce, czy na drzwiach podobną listę – w ten sposób zapobiegniemy powtórnemu nagromadzeniu zbędnych rzeczy. Jeśli raz na kwartał, czy choćby raz na pół roku zadbamy o wyprzątnięcie z domu drobiazgów, które się przez ten czas zebrały, bałagan nie wróci!

SPRZĄTAĆ ZNACZY ZYSKAĆ

Kolejną motywacją może być możliwość zarobienia kilku dodatkowych złotych, gdy zebrane zbiory kabli, ciuchów, książek z kodami kreskowymi, czy zbędnej elektroniki trafią do skupu. To świetna motywacja na przykład dla dzieci i nastolatków – może chętniej pomogą w domu? Razem ze sprzątnięciem mieszkania i oddaniem rzeczy do recyklingu można zrobić dobry uczynek – zadbać o środowisko naturalne.

Aby sprawdzić, ile można za co dostać wystarczy wejść na stronę główną firmy zajmującej się skupem (www.wiewiorka.pl) i zajrzeć do cennika: http://wiewiorka.pl/cennik-skupu-surowcow-wtornych-od-wiewiorka-pl/.

TRZYDZIESTODNIOWE WYZWANIE

Jeśli już przygotowaliśmy się psychicznie do działania i poinformowaliśmy wszystkich domowników o podejmowanym wyzwaniu (niech pomogą, albo przynajmniej nie przeszkadzają), wystarczy wydrukować poniższą listę i zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi – każdego kolejnego dnia miesiąca zająć się innym miejscem w domu.

Pamiętajmy, że krzyżyk lub znak „odfajkowania” jakiegoś elementu można postawić obok niego dopiero wtedy, gdy skończymy – a nie tylko dlatego, że wyrzuciliśmy z biurka dwa śmieci.

Zaczynamy?

 

DZIEŃ       ZADANIE                             WYKONANIE

 

1                 Lodówka

2                 Spiżarnia

3                 Wyposażenie kuchni

4                 Szafa na pościel

5                 Apteczka

6                 Kosmetyki do makijażu i do twarzy

7                 Biżuteria

8                 Ubrania

9                 Kolejne ubrania

10               Szuflada na bieliznę

11               Akcesoria

12              Buty

13               Kosz na śmieci

14               Garaż

15               Samochód

16               Biurko

17               Książki i magazyny

18               Poczta i stare dokumenty

19               Dane w komputerze i DVR

20             Gadżety i akcesoria

21               Zabawki i media (DVD, CD, gry itp.)

22               Rzeczy dzieci

23               Reszta ich rzeczy

24               Pamięć masowa

25               Pamiątki z podróży

26               Przedpokój

27               Rzeczy naszych zwierząt

28               Akcesoria modelarskie (bądź innego hobby)

29               Stroiki odświętne

30               Prezenty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl