Jak skutecznie uprzątnąć spiżarnię?

Wrzesień 14, 2016

Spiżarnia, jeśli ją mamy jest zarówno błogosławieństwem obfitości, jak i przekleństwem utrzymania w porządku i czystości każdego domu. Zapełnia się już w końcowych miesiącach letnich rozmaitością przetworów z owoców zebranych z sadu, czy ogrodu, od kompotów po pyszne dżemy do smarowania porannych kajzerek, mniam. Ale często też nie poświęca się jej tyle uwagi, co pozostałym pomieszczeniom w domu podczas porządkowania, bo jest traktowana jako bliższa strychowi i piwnicy. Warto pamiętać, że nie każda spiżarnia jest pomieszczeniem. Niektóre mieszczą się w szafkach kuchennych lub małym kredensie na balkonie. Idea jednak pozostaje ta sama: jest to miejsce leżakowania przetworów, aż będziemy gotowi odkręcić wieczko.

 

Sprzątanie skutecznie

 

Na czym będzie polegało nasze główne zadanie w tym przypadku? Otóż chcemy wystawić wszystkie przetwory na zewnątrz szafek, lub półek i przetrzeć wszystkie te miejsca z kurzu. W drugiej kolejności obejrzyjmy dokładnie każdy słoik i sprawdźmy, czy jest szczelnie zamknięty. Wszystkie słoiki ze śladami, chociażby niewielkimi, pleśni, odłóżmy na bok, tworząc z nich osobną grupę. W przypadku słoików z odkręconym lub niedokręconym wieczkiem pozostaje nam przetestować zawartość zapachowo i smakowo: czy aromat jest winny? Czy owoce straciły swój kształt, a syrop zmętniał? Jeżeli tak, odstawmy również i taki przetwór na bok. Po zakończeniu zadania powinny powstać dwie grupy: przetwory zdatne do jedzenia, i niestety, te niedobre.

 

Odpady na kompost, Szło się jeszcze przyda

 

Jest jednak dobra wiadomość, odpady organiczne mogą jeszcze się przydać, zwłaszcza, jeżeli mamy kompostownik. Wtedy za kilka miesięcy rozłożą się, i użyźnią glebę, o czym pisaliśmy już poprzednio. Jeżeli jednak nie mamy, to wrzućmy je do kosza na odpady organiczne. Co do szkła, jeżeli mamy nadmiar słoików w domu, to możemy się pewnie pozbyć tych nieużytecznych, najczęściej za małych, albo bez odpowiedniej pokrywy. Wrzućmy swoje słoiki do następnego transportu zamówionego od Wiewiórka.pl, a otrzymamy równowartość ich wartości w gotówce. Im więcej się nam nazbiera tym lepiej, naprawdę warto!

 

fot. zajazdnoceidnie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl