Jak zrobić ekologiczne pranie?

Wrzesień 6, 2016

Na naszym blogu pisaliśmy już wiele o ekologicznym sprzątaniu. Teraz przyszedł czas na inny równie popularny domowy obowiązek: pranie. Pewnie większość z nas używa do tego pralki, nieliczne delikatne rzeczy piorąc ręcznie. Ale czy środki, których używamy do odświeżenia naszych rzeczy nie szkodzą aby środowisku? Większość tradycyjnych detergentów zawiera fosforany i inne substancje powierzchniowo czynne uzyskiwane laboratoryjnie z nieorganicznych surowców. Dlatego, kiedy dostaną się do źródła wody, szczególnie stojącego, mogą powodować zakwit zbiornika i jego eutrofizację, przez co ograniczy się tam chociażby liczebność ryb i roślin podwodnych. A my dbamy o ekologiczną równowagę. Proponujemy wam więc odpowiedzialne pranie, bez negatywnego oddziaływania na naturalne środowisko.

Metoda nr 1: Orzechy piorące

Okazuje się, że indyjskie orzechy piorące (Sapindus Mucorossi) znajdują wśród nas coraz więcej zwolenników. Są to orzechy, które w Indiach i Nepalu były wykorzystywane od wieków do prania tkanin. Nie mają zapachu, a zawarta w nich saponina posiada naturalne właściwości rozpuszczania tłuszczu, brudu i plam na ubraniach i tkaninach. Orzechy te możemy kupić w wielu sklepach internetowych, są sprzedawane na kilogramy. Jedno pranie zwykle oznacza zużycie 5-7 przepołowionych łupin orzechów, a cały zapas wystarcza na wiele miesięcy. Poza tym olej uzyskany z orzechów może być przez nas także stosowany do czyszczenia wyrobów metalowych, także z metali szlachetnych, pielęgnacji wyrobów drewnianych, a także da się go stosować do mycia włosów i kąpieli. Do prania łupiny dodajemy w specjalnym woreczku, załączonym przy ich zakupie.

Metoda nr 2: Ekologiczna kula piorąca

Kule piorące dostępne na rynku zwykle zawierają organiczne komponenty, które są zastępstwem chemicznie wytwarzanych substancji powierzchniowo czynnych, a działają na podobnej zasadzie fizykochemicznej, to znaczy: sprawiają, że cząstki brudu łatwiej oddzielają się od zabrudzonej powierzchni, a następnie rozpadają się na mniejsze. Kule piorące są powszechnie dostępne w wielu ekosklepach, i zyskały popularność już jakiś czas temu. Musimy tylko pamiętać, że tak jak orzechy piorące należy je umieszczać tylko i wyłącznie bezpośrednio w bębnie pralki, tam gdzie pranie. Tu również efekt zapachowy jest znikomy, dlatego możemy dodać przed praniem kilka kropli olejku eterycznego do prania.

Metoda nr 3: Twój własny eko proszek

Po co kupować chemię w sklepie, albo super drogie ekośrodki czyszczące, kiedy mamy świetny przepis na proszek do prania? Działanie takiego proszku polega głównie na odpowiednich właściwościach chemicznych każdej z substancji, które oddziałują indywidualnie i pomiędzy sobą na tłuszcz, brud i plamy widoczne na ubraniach. W pierwszej wersji potrzebne nam będą: 1 litr wrzącej wody, 2 szklanki płatków mydlanych, 2 szklanki boraksu, 2 szklanki sody do prania (krystalicznej). Płatki mydlane rozpuszczamy w wodzie, mieszamy, a następnie dodajemy kolejno boraks, sodę i mieszamy do uzyskania jednolitej zawiesiny. Jedna szklanka roztworu wystarczy na następne jedno pranie ręczne lub w pralce. A boraks kupimy w każdej aptece i sklepie w chemią gospodarczą, jako że jest to popularna naturalna substancja chemiczna o właściwościach rozpuszczania cząstek organicznych.

Metoda nr 4: Więcej, ale krócej

I na koniec metoda, która nie tyle używa nowego surowca, co po prostu oszczędza wodę, przez co pranie staje się również bardziej eko. Po pierwsze, pierzmy więcej rzeczy. Mija się z celem włączanie pełnego programu z wirowaniem (albo z suszeniem) dla mniej niż 10 rzeczy. Tracimy wodę, czas i wypompowujemy niepoliczalnie więcej ścieków. Po drugie, pierzmy krócej. Zazwyczaj pralki mają fabrycznie ustawione długie programy: na przykład pranie mieszane to aż 1 godzina 45 minut. Zastanów się, czy faktycznie tyle czasu jest potrzebne na usunięcie niewielkich zabrudzeń. Może wystarczy pół godziny i szybkie wirowanie? Zawsze upewnij się że nastawiasz najkrótszy czas potrzebny do tego, aby pranie było czyste. Czystsze nie będzie, a może to zaszkodzić delikatnym włóknom dlatego obserwuj i dowiedz się na ile minut najlepiej nastawić program na dany zestaw rzeczy. Czysta oszczędność i pomoc  środowisku!

źródło zdjęcia: ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl