Jak zrobić porządki w szafie?

Wrzesień 22, 2015

Najczęściej problem ten dotyczy pań, choć i panowie mogą się niekiedy z nim zmagać – przepełniona szafa, w której z trudem mieszczą się nowe rzeczy i w której od dawna już nic nie można znaleźć. Jak zrobić solidne porządki w szafie – oto poradnik krok po kroku.

  1. Rzecz pierwsza i najważniejsza – w dniu sprzątania z szafy trzeba wszystko usunąć. Absolutnie wszystko. Można to przeprowadzać etapami, ale lepiej wyciągnąć wszystko na zewnątrz – choćby miało zająć pół pokoju i w ten sposób segregować. Gdy postanowimy, że coś powinno wrócić do szafy, ponieważ rzeczywiście się nam przyda, będziemy mogli po prostu to do niej włożyć. Choć najpierw należy zastanowić się nad dobrym rozplanowaniem wszystkiego – a więc warto by wiedzieć, ile rzeczy zostawiamy.
  2. Przeglądając wszystkie ubrania, należy zadać samemu sobie szereg ważnych pytań. Przede wszystkim trzeba sobie szczerze odpowiedzieć, czy jakiś ciuch rzeczywiście się nam jeszcze przyda i będziemy go nosić. Odpowiedź musi być poparta dowodami – zastanówmy się, czy kiedyś już sobie tego nie wmawialiśmy i czy nosiliśmy tą rzecz choćby raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nie? A zatem chyba nie ma sensu czekać kolejnych 12? Sprawdźmy też, czy ubranie, które ewentualnie chcielibyśmy zostawić nie jest uszkodzone. Jeśli to tylko drobna wada, można ją szybko usunąć – ale musi taki ciuch odłożyć i zabrać się za to jak najszybciej, inaczej przeleży w naszej szafie kolejne miesiące, bo nie będziemy w stanie tego założyć.
  3. Wszystkie ubrania, które uznajemy za warte pozostawienia w szafie trzeba przymierzyć – obowiązkowo. Co z tego, że trzy lata temu były idealne, gdy przez te trzy lata przybyło nam w pasie kilka centymetrów, a w ciele parę kilo? Po przymierzeniu ubrań przejrzyjmy się dokładnie w lustrze: Czy nadal są modne? Czy dobrze w nich wyglądamy? Jeśli nie, to po co je zostawiać?
  4. Kiedy nie jesteśmy zdecydowani co do pewnych rzeczy, możemy dać im jeszcze trochę czasu – ale przy okazji przeprowadzić interesujący test. Jak najwięcej rzeczy umieśćmy na wieszakach – tak, abyśmy je dobrze widzieli. Według przeprowadzanych badań, jeśli coś jest widoczne, jest też bardziej prawdopodobne, że to założymy. O niewidocznych rzeczach po pewnym czasie w ogóle się zapomina – więc jak tu je ubrać? Ale o co chodzi z testem? Otóż, określmy najpierw czas na jego przeprowadzenie – powinien być odpowiednio długi, na przykład 3 miesiące. Po tym czasie sprawdźmy, które wieszaki są poprzestawiane (wiszą odwrotnie – oczywiście, zakładamy, że wszyscy robiąc porządki powiesili je wszystkie w jedną stronę), a które nietknięte. Już wiecie, których ciuchów i tak nie ubierzecie? Tak więc nadszedł czas, żeby się z nimi rozstać!
  5. Teraz trochę o kwestii organizacyjnej – czyli o tym, jak poukładać ciuchy, które postanowiliśmy zostawić. Otóż, najlepiej je posegregować w taki sposób, by na przykład osobno leżały ciuchy na zimę, osobno na lato, osobno służbowe, albo osobno skarpetki, a osobno koszulki… – sposób organizacji zależy od nas samych, bowiem wszystko ma wyglądać tak, aby to nam było wygodnie. Jednak organizacja jest ważna i warto poświęcić jej sporo czasu – znacząco ułatwi nam to potem utrzymanie w szafie porządku. Jeśli mimo pozbycia się masy rzeczy, druga masa nadal nam została, to aby ułatwić sobie jej rozlokowanie (absolutnie niczego nie upychajmy na siłę!) warto wykorzystać każdy centymetr pozostałej przestrzeni…na przykład na drzwiach od szafy. Ciekawym pomysłem jest zawieszenie na nich wiszącego organizera – znajdziemy w nim wiele przegródek!
  6. Wiemy już co zrobić z ciuchami, które pozostawiamy w domu. A co z resztą? Resztę rzeczy również trzeba posegregować – na te, które można sprzedać, i te, które niestety nie nadają się już do niczego. Ciuchy w dobrym stanie można oddać do odpowiednich miejsc skupu – informacje o jednym z takich miejsc odnajdziecie na stronie wiewiorka.pl. Firma przyjmuje ciuchy nieubrudzone, niezmechacone, bez dziur i rozpruć. Mogą to być koszulki, garnitury, sukienki i tym podobne rzeczy – a nawet staniki i nowa bielizna. Na takiej sprzedaży można zarobić – firma płaci 1,14 złotych za kilogram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl