Jednorazówki, foliówki, reklamówki – fakty i mity

Luty 18, 2015

Jeszcze do niedawna robiąc zakupy w każdym większym sklepie otrzymywaliśmy przy kasie bezpłatnie jednorazówkę, w którą mogliśmy zapakować wszystkie zakupione produkty, lub jeśli nawet były one dostępne odpłatnie – mieliśmy pewność, że i tak wrócimy do domu z siatką zakupów, a nie pojedynczymi rzeczami wylatującymi nam z rąk. Foliowe siatki były bowiem elementem powszechnym i dostępnym. Od jakiegoś czasu większość sklepów (mówimy tutaj o sklepach spożywczych) wycofała możliwość korzystania z bezpłatnych jednorazówek lub wprowadziła za nie opłatę. W ten sposób dostęp do nich został w pewien sposób ograniczony. Jest to doskonała wiadomość! Dlaczego?

W różnych rejonach Polski są nazywane odmiennie. Jednorazówki, zrywki czy foliówki.. w powszechnym mniemaniu miały one funkcje jednorazowe – idę do sklepu, robię zakupy, pakuję w jednorazówkę i więcej z nią do sklepu nie przychodzę. Korzystamy z niej ewentualnie jeszcze jeden raz by zapakować dzieciom kanapki do szkoły, lub trzymamy w niej rozsypane klamerki do bielizny. Najczęściej jednak je wyrzucamy po przyjściu do domu i rozpakowaniu zakupów. Wbrew ich przyjętej, funkcyjnej nazwie – torebki jednorazowe są wielorazowego użytku! Jeśli już z nich korzystamy, starajmy się ich używać do ostatecznego wyeksploatowania. Przyczyniamy się w ten sposób do ochrony naszego środowiska.

Kiedy nasza foliówka nie nadaje się już do noszenia w niej czegokolwiek, nie wrzucajmy jej do zbiorczych koszy na śmieci, w których znajdują się odpady organiczne. Składnik, który jest podstawowym tworzywem takich reklamówek doskonale nadaje się do segregacji i recyklingu. Wrzućmy je więc do pojemnika żółtego, przeznaczonego na odpady plastikowe. W innym przypadku, torba, która trafi na zbiorcze wysypisko śmieci będzie rozkładała się ponad 400 lat, co jest wielce niepożądane.

Wyrzucając torby plastikowe do pojemników zbiorczych lub w miejsca nieodpowiednie (takie, do których pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać jakichkolwiek innych odpadów, tj. lasy czy rowy) przyczyniamy się do stworzenia ogromnego zagrożenia dla zwierząt, które mogą się w nie zaplątać, a w ostateczności nawet udusić. Taka sama sytuacja tyczy się małych dzieci pozostawionych bez opieki. Ogólnie rzecz biorąc reklamówki niesione przez wiatr będą niszczyć krajobraz, zanieczyszczając ulice, trawniki czy zaczepiając się o gałęzie drzew.

Bardzo częstym błędem, jaki popełniamy przy okazji korzystania z reklamówek jest nieumiejętne pakowanie zakupionych produktów. Pakujemy pojedyncze produkty w wiele toreb, kiedy moglibyśmy wykorzystać tylko jedną siatkę na całość zakupów. Już przed kasowaniem posegregujmy nasze zakupy na taśmie, by ich pakowanie było jak najbardziej ekonomiczne. Na szczęście takich sytuacji jest obecnie mniej ze względu na ograniczony dostęp do nich (całkowity brak lub konieczność zapłacenia za nie).

Równie istotnym elementem dotyczącym zagadnienia jednorazówek są ostatnio często spotykane i używane torby plastikowe ze specjalną domieszką środka biodegradowalnego. Miała być to lepsza i zdrowsza dla środowiska alternatywa dla klasycznych foliówek. Niestety prawda jest taka, że torby z dodatkiem TDPA lub d2w nie ulegają rozkładowi podczas kompostowania, dlatego tak samo, jak zwykłe reklamówki, nie powinny być wyrzucane do zbiorczych śmietników, a do żółtych kontenerów, przeznaczonych na plastik.

Torby plastikowe używane w nadmiarze znacząco – negatywnie wpływają na zachwianie porządku środowiska. Nasze nadmierne korzystanie z nich powoduje szybkie i niepotrzebne zużywanie nieodnawialnych zasobów naturalnych, które są niezbędne do wytworzenia tego typu toreb. Korzystajmy więc z nich z głową, a zepsute i nieużywane wyrzucajmy do odpowiednich pojemników do segregowania. Miejmy zawsze przy sobie niewielkie, ale bardzo estetyczne torby materiałowe, aby w każdej chwili móc zrobić nieplanowane, małe zakupy bez szkody dla środowiska.

 

żródło: http://ekodzieciaki.mos.gov.pl/articles/14/125

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl