Kto może zyskać na zbiórce surowców wtórnych?

Styczeń 4, 2016

Surowce wtórne są odpadami produkcyjnymi lub zużytymi produktami, które nie nadają się do ponownego użycia, ale które mogą zyskać drugie życie po odpowiednich przeróbkach. Mogą też zostać wtórnie wykorzystane po przetworzeniu. Zazwyczaj są to rzeczy wykonane z różnego rodzaju metali szlachetnych lub kolorowych, ale do surowców wtórnych można zaliczyć również na przykład ubrania. Nie jest prawdą, że ich segregacja to tylko kłopot (jak uważają ludzie leniwi i nieczuli na zagrożenia środowiska) – może przynieść wiele satysfakcji i wiele pożytku! I to nie tylko środowisku naturalnemu, lecz również osobom prywatnym i organizacjom.

KTO ZYSKUJE NA SUROWCACH WTÓRNYCH?

Oddając rzeczy do odpowiedniego skupu wszyscy kierujemy się przede wszystkim troską o środowisko naturalne, które i tak już bardzo cierpi i potrzebuje naszej pomocy.

Nowoczesny recykling jednak wiąże się również z zyskiem indywidualnym. Można połączyć przyjemne z pożytecznym – co również przekonuje wiele osób do rozpoczęcia czyszczenia zakamarków swoich domów m.in. komód, strychów i szaf.

Na przetwarzaniu złomu może zarobić niejedna firma. W większych placówkach jest dużo przestarzałego sprzętu, a stare rzeczy nie muszą trafiać na śmietnik ( wręcz nie powinny), lecz właśnie do odpowiedniego skupu złomu. Wiewiórki nie przerażają nawet przedmioty o dużych gabarytach – wprost przeciwnie – cieszą, bowiem jest to jeszcze większa ilość materiału, który można przekazać do przetworzenia. W ten sposób można zagospodarować również duże obiekty przemysłowe, jak na przykład linie produkcyjne, czy też środki transportu. Dzięki ich złomowaniu i ponownemu przetworzeniu (na przykład na żyletki), firma może uzyskać dodatkowe wynagrodzenie (przy weryfikacja pod uwagę brana jest waga), a na pewno skorzysta ponieważ sprzęt nie będzie już stał i niszczał z biegiem czasu, czekając na zupełne przezeń pochłonięcie.

UCZMY SZKOŁY JAK POMAGAĆ

Nie tylko duże korporacje i koncerny mogą sporo zyskać na recyklingu. Wiele też zyskują szkoły – i to zarówno w sferze dydaktycznej, jak też finansowej. Można bowiem zorganizować w niej na przykład zbiórkę baterii, czy  też zbędnych, metalowych przedmiotów. Uczniowie mogą przynosić do niej zerwane łańcuszki, ale też na przykład – z pomocą rodziców – akumulatory. Do recyklingu można oddawać m.in. części komputerowe i nieużywaną elektronikę oraz naprawdę mnóstwo innych przedmiotów. Szkoła w ten sposób uczy dbania o środowisko naturalne, a dochód ze sprzedaży wszystkich zebranych surowców może następnie zasilić konto Komitetu Rodzicielskiego oraz całej szkoły i być przeznaczony na jej renowację,  zakup potrzebnych materiałów lub wycieczkę uczniów.

Można też brać udział w akcjach charytatywnych – na przykład przekazując zyskane w ten sposób pieniądze na cele jednej ze współpracujących fundacji. Podobne akcje może zorganizować każdy – uczniowie sami mogą wychodzić z inicjatywą, co na pewno zostanie pozytywnie odebrane wśród władz szkoły. Oczywiście, oddanie niepotrzebnych przedmiotów na recykling to także świetny pomysł na zasilenie portfela ucznia czy studenta jako alternatywa dla kieszonkowego. Należy pamiętać, że skupy to miejsce, gdzie nie tylko wspieramy naszą planetę, ale również możemy zasilić nasz domowy budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl