Kupuj z głową, czyli warzywa i owoce górą!

Styczeń 29, 2015

W myśl zasady „Klient nasz pan!” producenci żywności, zabawek, tekstyliów, kosmetyków, oraz wielu innych produktów prześcigają się w pomysłach, by to ich produkty były kupowane najczęściej i najchętniej. Próbują wczuć się w gusta, smaki i potrzeby konsumentów by zdobyć ich zaufanie i sympatie. Bardzo często zapomina się, że odbywa się to kosztem zdrowia, bowiem przyspieszający rytm życia, który staje się coraz bardziej powszechny nie sprzyja dbałości o kondycję naszych organizmów oraz środowiska, w którym żyjemy.

Wybierając się na zakupy, w miarę możliwości zaplanujmy to, co chcemy kupić. Zróbmy listę produktów, które będą odpowiadały naszym potrzebom. Do sklepu zabieramy ze sobą często nasze dzieci, których obecność stanowi ogromną radość firm produkujących słodycze, zabawki i niezdrowe przekąski. Musimy być asertywni wobec naszych pociech i ze stanowczością, ale i spokojem demonstrować im przewagę warzyw i owoców nad chipsami i coca-colą. Kolorowe opakowania cukierków, przemawiająca reklama telewizyjna oraz konkursy i gadżety towarzyszące zakupowi ulubionych słonych paluszków wzmacniają chęć posiadania przez dzieci, ale i nie rzadko przez nas konkretnych przekąsek. Trzeba jednak wiedzieć, że większość z nich spożywana w dużych ilościach lub gorzej – jako alternatywa dla jakiegoś posiłku (podwieczorek) może przynieść w przyszłości fatalne skutki, jakimi są otyłość, cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu we krwi oraz wiele innych chorób, o których nawet nie chcemy wspominać.

Wszyscy jesteśmy świadomi (tak, my także!), że zwykły brak czasu lub zmęczenie zmusza nas do sięgnięcia po coś sycącego i niezdrowego, ale szybkiego i w miarę smacznego. Jeśli chcemy być eko i uczyć zdrowych nawyków następne pokolenia – sięgnijmy po marchewkę czy jabłko nawet, jeśli przygotowanie ich i podanie zajmie odrobinę więcej czasu nić otworzenie paczki chipsów. Warzywa i owoce bowiem pomagają nam w walce z nadwagą i skutecznie chronią przed nagłymi atakami głodu! Zdrowa przekąska powinna zaspokoić nagły apetyt, lekko nasycić i podtrzymać tempo metabolizmu człowieka. Powinna być ona bogata w witaminy, błonnik i mikroelementy. Chipsy i inne słone przekąski wzmagają nasze pragnienie. Sięgamy wtedy oczywiście po słodkie napoje, które nie gaszą skutecznie naszego łaknienia, dlatego możemy wypić ich o wiele więcej i chętniej niż zwykłą wodę. Efekt końcowy to uczucie pełności (tak! najedliśmy się do syta), często także występuje, zgaga, wzdęcia i wewnętrzna obietnica „czuję się ciężko, to był mój ostatni raz z chipsami!”. Niestety mniej lub bardziej zmotywowani sięgamy po nie ponownie i ponownie, zapominając o cudownych właściwościach i równie doskonałym smaku warzyw.

Warzywa możemy jeść w formie sałatek, surówek, duszone, gotowane, smażone (zdecydowanie najmniej polecamy), duszone w formie słupków, jako „nośnik” dipów, sosów i na wiele innych sposobów. Są one nieodzownym elementem diety wszystkich, którzy chcą poprawić wygląd swojej sylwetki. Prozdrowotny efekt zawdzięczają składnikom, które mają działanie przeciwutleniające, obniżające ciśnienie krwi, wpływające na syntezę i absorpcję cholesterolu oraz agregację płytek krwi.

Owoce zawierają niezliczone ilości witamin, które neutralizują wolne rodniki, które działają niekorzystnie na nasz organizm. Także suszone owoce czy bakalie mogą stanowić smaczne i zdrowe zastępstwo dla cukierków i gum, a wszystkie zawierają te składniki, których obecność w naszym organizmie jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Starajmy się odżywiać zdrowo, bowiem to my stanowimy jedną z ważniejszych części naszego ekosystemu. Brak dbałości o nas samych, to wzrost obojętności względem środowiska, w którym żyjemy. Nie mówimy, że słodyczy jeść nie wolno, bo i nam zdarza się często pofolgować w towarzystwie pysznej czekolady czy paczki chipsów paprykowych J Jeść owe produkty należy jednak z umiarem i głową, a nieliczne, puste butelki po coca-coli oddajcie nam – do wiewiórkowego skupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl