Na czym polega recykling elektroniki?

Sierpień 17, 2015

Upływ lat wiąże się ze zwiększeniem ilości gratów, które magazynujemy w swoich domostwach. Niewielu jest ludzi, którzy nie posiadają zapełnionej do granic piwnicy, czy strychu. Najczęściej dopiero w momencie, gdy nie można już czegoś w tych pomieszczeniach upchać, decydujemy się na dokonanie generalnych porządków. Większość zalegających w ten sposób rzeczy, można oddać do skupu, zamiast wyrzucać na śmietnik. Pozwoli to nam na wynagrodzenie sobie długich godzin spędzonych na wynoszeniu i sprzątaniu. Zarobimy bowiem dodatkowe pieniądze. A w dodatku może następnym razem będziemy mieli większą motywację do natychmiastowego oddawania do skupu wszystkiego, co jest zbędne lub nieużyteczne – zamiast magazynować to na wieczne „kiedyś” w piwnicy.

                RECYKLING – DLACZEGO WARTO?

Recykling ma na celu ograniczenie ilości składowanych odpadów. Celem całego przedsięwzięcia jest przerobienie wszystkiego, co tylko nadaje się do przerobienia i wtórne wykorzystanie danych rzeczy. W tym celu można je – na przykład w przypadku elektroniki – rozłożyć na części i przetopić.

Nie trzeba chyba nikogo uświadamiać, że dzięki temu dbamy o środowisko – bo jest to oczywiste. To najważniejszy powód oddawania elektroniki do skupu, w celu ponownego jej wykorzystania. Drugim niech będzie fakt, że elektrośmieci – jak się nazywa podobne przedmioty – stanowią zagrożenie również dla zdrowia człowieka. Uznano je bowiem za przedmioty niebezpieczne i jako takie nie powinny być przechowywane w domu latami, mimo ich nieużywania. Nie ma się co łudzić, że jeśli nie działają teraz, to zadziałają za rok, pięć, czy dziesięć lat. Będą wówczas raczej jeszcze starsze, jeszcze bardziej zepsute i jeszcze mniej nadające się do użycia. Tyczy się to także wszystkich przedmiotów, które co prawda są w pełni sprawne, ale z których nie korzystamy. Po co je trzymać? Pieniądze z ich sprzedaży można przecież wykorzystać na kupno jakiejś innej, bardziej przydatnej rzeczy.

                RECYKLING ELEKTRONIKI

Schemat postępowania w przypadku elektroniki jest zawsze podobny. Kupiliśmy coś, co wydawało się nam w danym momencie niezbędne. Po krótkim okresie emocji i zachwytu nad daną rzeczą, okazało się, że wcale nie jest aż taka niezbędna. Używamy jej z dnia na dzień coraz mniej, aż w końcu zasila grono rupieci upychających nasze szafki i gromadzonych na półce. Może się też zdarzyć, że po wydaniu pieniędzy na jakąś rzecz, po pewnym czasie się ona psuje. Jeśli chodzi o elektronikę, większość ludzi wykazuje się podziwu godną nadzieją i optymizmem, o który ciężko niektórych nawet podejrzewać. Zdaje im się na przykład, że po pewnym czasie zepsuty sprzęt nagle ozdrowieje i zacznie działać. Albo że mimo tego, iż jakiemuś fachowcowi nie udało się go naprawić, mimo wszystko nie warto do końca mu wierzyć i lepiej zostawić taki złom w domu – bo może kiedyś….

Tymczasem choć cuda się zdarzają i rzeczywiście czasem niedziałający laptop po dwóch latach niespodziewanie odpala, to jednak szansa na to jest taka sama – a może nawet większa – jak wygranie głównej nagrody w popularnych grach liczbowych. W obu przypadkach ilość ludzi, którzy są pewni, że im właśnie się uda, jest taka sama.

                Tymczasem poddawanie elektroniki recyklingowi posiada trzy różne stopnie:

– PIERWSZY – oznacza, że istnieje jeszcze szansa na naprawę danego sprzętu i przywrócenie mu pełnej sprawności. W ten sposób dane sprzęty są następnie wykorzystywane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem.

– DRUGI – w tym przypadku sprawdza się, czy przynajmniej część elementów składowych danego sprzętu może zostać ponownie wykorzystana. W tym celu można je również poddać renowacji.

– TRZECI – większość oddawanych do skupu sprzętów jest przetwarzana właśnie w ten sposób. Oznacza on odzyskiwanie materiałów, energii lub substancji. Mogą być one na przykład przetopione, a następnie wykorzystane do skonstruowania innych sprzętów.

Tak więc niektóre części sprzętu, który oddamy, może w przyszłości posłużyć do użytku w innego typu urządzeniach. Kto wie, może kiedyś sami będziemy potrzebowali takich części?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl