Nasze ubrania – one też mogą być przyjazne środowisku!

Marzec 30, 2015

Ubrania, które nosimy odgrywają bardzo ważną rolę w wielu sferach naszego życia. Nie tylko ochraniają nasze ciało przed zimnem czy promieniami słonecznymi, ale także zdobią nas, kształtują nasz charakter, dopasowują lub nie do sytuacji, w której się znaleźliśmy.

Czasy się zmieniały, moda się zmieniała, jednak to, z czego wykonywane były owe ubrania było czynnikiem stałym. Naturalne tkaniny pozyskiwane z lnu czy jedwabiu były głównym, jak nie jedynym składnikiem ubrań ówczesnych ludzi. Wszystko się zmieniało wraz z rozwojem świata i nowymi możliwościami, które także w sektorze tekstyliów przyniosły pomysł na stworzenie tkanin sztucznych.

Dziś do dyspozycji mamy ubrania wyprodukowane z wielu gatunków materiałów. Te droższe – to najczęściej materiały naturalne, które doskonale spełniają swoje funkcje izolacyjne, są przyjemne dla skóry nie uczulają. Ubrania z materiałów syntetycznych mają to do siebie, że zachęcają niską ceną, ale jeśli chodzi o wygodę użytkowania, zostają daleko w tyle. Najczęściej nie przepuszczają one powietrza, wzmagając w nas pocenie się, a co za tym idzie spadek dobrego samopoczucia i uczucia świeżości. Wybierając ubrania w sklepach zwróćmy więc uwagę nie tylko na ulubiony kolor czy fason, ale także na materiał, z którego zostały wykonane. Nawet nie wszystkie rośliny, z których powstał nasz wymarzony sweterek mogły pochodzić z upraw ekologicznych (tylko tam ogranicza się szkodliwy wpływ produkcji na środowisko), a przez to, kupując go przyczynimy się do wsparcia groźnych dla środowiska sposobów produkcji materiału.

Z całego serca polecamy, mimo wyższej ceny kupowanie odzieży wykonanej z lnu, bawełny czy jedwabiu. Ten pierwszy znany był ludzkości od zarania dziejów. Doskonale nadawał się on do tworzenia ubrań czy innych tekstyliów, ponieważ jego włókna były kilka razy bardziej mocniejsze i trwalsze niż włókna bawełny. Dodatkowym atutem było to, że len podczas uprawy użyźniał ziemię. Tak jest do dziś, dlatego polscy hodowcy lnu tak chętnie uprawiają tą roślinę. To, że len rośnie w naszym kraju jest dodatkowym atutem przemawiającym na rzecz zakupu ubrań z niego wykonanych. Kupując lokalne produkty przyczyniamy się do ochrony środowiska. Hodowcy lnu nie są zmuszeni transportować go na dalekie odległości i tam szukać nabywców, a tym samym do atmosfery nie wydobywają się duże ilości dwutlenku węgla. Tkanina wykonana z lnu jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Nie elektryzuje się, umożliwia swobodne oddychanie skórze, nie uczula. Jedyny minus to łatwe gniecenie się materiału, ale w dzisiejszych czasach nie stanowi to dużego problemu.

Kolejne ubrania stworzone z materiału, który serdecznie polecamy to te, jedwabne. Jest to materiał wyjątkowy, ponieważ jego włókna uzyskuje się z roślin wolno rosnących, ale z kokonów jedwabników. Jego produkcja jest, więc idealne bezpieczna dla środowiska, ponieważ w procesie produkcji nie są wykorzystywane żadne pestycydy ani nawozy. Jedynym, poważnym zarzutem jest to, że podczas pozyskiwania włókien giną jedwabniki. Na szczęście znaleziono już sposób by naturalnie, bez szkód dla środowiska wydobywać jedwab. Chodzi mianowicie o zbieranie go już po wykluciu się zwierząt. Tak otrzymany jedwab zyskał miano „jedwabiu pokoju”. Kiedy jedwabnik wykluwa się z kokonu lekko narusza strukturę włókna, ale i mato swoje plusy! Dzięki temu, tkanina pozyskana w ten sposób jest miękka w dotyku i niezwykle delikatna, a także o wiele cieplejsza w stosunku do otrzymywania jedwabiu poprzez niszczenie jedwabników. Pozyskanie jedwabiu w ten sposób, a dodatkowo przy szanowaniu praw pracowniczych daje nam tkaninę w pełni ekologiczną!

Jeśli chodzi o bawełnę ekologiczną, aby zwykła bawełna mogła nosić takie określenie musi również spełniać szereg warunków. Otóż musi pochodzić wyłącznie z ziaren niemodyfikowanych genetycznie. Produkcja, jak w przypadku innych ekologicznych roślin powinna przebiegać z poszanowaniem praw pracowniczych i w zgodzie z zasadami środowiskowymi. Plantacja bawełny, by mogła nosić miano plantacji ekologicznej, musi przez co najmniej 3 lata być pozbawiona śladów użytkowania jakichkolwiek pestycydów czy nawozów sztucznych. Przy uprawie – zamiast chemicznych środków oczyszczania roślin przez szkodniki, używa się środków mechanicznych i pracy rąk ludzkich. Bawełna w większości zbierana jest ręcznie – możemy kojarzyć ten fakt z historii. W starożytności i wiekach średnich wiązało się to z niewolniczą pracą czarnoskórych na plantacjach bawełny.

Do barwienia bawełny używa się wyłącznie naturalnych barwników. W ogóle, cała produkcja bawełny ekologicznej przebiega bez najmniejszej ingerencji środków sztucznych. Przez to uzyskany materiał ma w sobie prawie 90% mniej szkodliwych substancji, niż jak to jest podczas tradycyjnych, konwencjonalnych sposobów uprawy i zbiorów. Poza tym ilość wody potrzebnej do wyprodukowania ekologicznej odmiany bawełny wynosi około 7000 litrów na kilogram, a w przypadku nie ekologicznym – aż 29000 litrów na kilogram!

W tym miejscu, na etapie kupowania produktu gotowego warto wziąć pod uwagę, czy rzeczy te posiadają certyfikaty, określające, w jakich warunkach powstawała dana tkanina. Najbardziej znanym i powszechnym certyfikatem jest Fair Trade – posiadanie tego certyfikatu przez produkt daje nam do zrozumienia, że powstawał on w warunkach zachowania wszelkich praw pracowniczych, że każdy dostał wymierne wynagrodzenie, a wśród pracowników nie było dzieci. Do innych certyfikatów odzieżowych zaliczymy Clean Clothes Campaign, który oznacza, że produkcja odzieży odbyła się w zgodzie z poszanowaniem praw pracowników i ogólnie przyjętymi standardami pracy. Ogólnie rzecz biorąc – certyfikaty dają nam pewność, że produkt, który kupujemy nie przyczynił się (na etapie jego produkcji) do niszczenia środowiska. Jeśli więc w swoich szafach macie dużo syntetycznych bluzeczek – oddajcie je koniecznie Wiewiórce, my już sobie z nimi poradzimy! 😀

źródło: http://ekodzieciaki.mos.gov.pl/articles/14/159

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl