Plastics recycling facility MBA Polymers in Kematen, Austria is where plastics from electronics are recycled in a sophisticated manner for reuse in injection and intrusion molding. In the laboratory each load is sampled and amount of plastic, wood, metals, etc. is determined. Angela Nini separates a sample, in background are Wilhelm Stoger and Nicole Wieser. Plastics must be recycled if possible in the EU and incinerated if it is not possible to recycle.

Nie wyrzucaj elektrośmieci – skup metali kolorowych

Kwiecień 12, 2016
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest

Żywotność produktów przemysłowych zmniejszyła się o ponad połowę od lat 60. Po części jest to polityka firm w dążeniu ku zyskowi, po części nasza potrzeba innowacji i akceleracja w pojawianiu się rozwiązań technicznych. Niemniej jednak cały proces przekłada się na ogromną liczbę elektrośmieci. Ale, kto ma garaż zakrawający na złomowisko, ten może sporo zyskać. Jeszcze nigdy nie opłacał się tak skup metali kolorowych.

 

Metale kolorowe – krótka charakterystyka.

 

Metale kolorowe to inaczej metale niezawierające żelaza. Wśród nich wymienia się m.in.: miedź, cynk, cynę, ołów i aluminium, do ich stopów zalicza np. mosiądz czy brąz. W czystej postaci wyróżnia się metale lekkie, jak magnez i aluminium oraz metale ciężkie, jak miedź czy wolfram. Obecnie najbardziej poszukiwanymi surowcami są: wolfram, węgliki spiekane i Nikiel 99%. Są to stopy występujące w odpadach elektronicznych, RTV i AGD.

 

Skup na czysto

 

Są dwie metody skupu metali kolorowych. Jeżeli mamy w garażu lub gdziekolwiek indziej dużą ilość czystego surowca, np. miedziany przewód, wówczas warto poczekać na korzystną cenę, zupełnie jak z kupnem waluty. Koniec z końcem, tu także rządzą prawa rynku. Obecnie cena skupu miedzi to około 11 zł za kilogram, za surowiec niesortowany. Drugi w kolejności jest brąz: do 10 zł za kilogram. Za tę samą wartość wagową aluminium z chłodnicy dostaniemy 1 zł. Rarytasem jest natomiast wolfram przy cenie skupu 29 zł za kilogram (bardzo dużo żarówek).

 

Skup praktycznie

 

Jeżeli natomiast naszym głównym problemem są hałdy elektrośmieci, skup metali także je przyjmie. Tak więc możemy skutecznie pozbyć się np. nieużywanych: drukarek, skanerów, monitorów i innej przeterminowanej elektroniki. Także urządzenia AGD będą mile widziane, ze względu na ich komponenty, jak płyty główne, karty rozszerzeń, procesory. Oczywiście to samo tyczy się tzw. nietypowych odpadów wielomateriałowych, jak kable, akumulatory, silniki, po odpowiedniej wycenie. Większość placówek skupujących metale kolorowe jest już przystosowana do nabywania tego rodzaju odpadów.

 

Recykling – co i jak?

 

Z podzespołów elektronicznych, obecnych we wszystkich nowszych urządzeniach RTV, AGD, urządzeniach mobilnych i komputerach można odzyskać nie tylko metale kolorowe, ale także metale żelazne oraz szlachetne, łącznie z metalami ziem rzadkich. Te ostatnie często wykorzystywane są w procesach produkcyjnych np. ekranów LCD. W krajach jak Japonia i Stany Zjednoczone już od lat praktykuje się tzw. „urban mining” (górnictwo miejskie). Polega ono na detalicznym recyklingu szerokiej gamy urządzeń elektronicznych w celu odzyskania metali kolorowych i szlachetnych.

 

W Polsce recykling odpadów elektronicznych uregulowany został prawnie ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, z ostatnią zmianą w dniu 11 września 2015 r. Warto zauważyć, że jest to słuszna inicjatywa, ponieważ elektrośmieci nie poddane recyklingowi i pozostawione na wysypisku, są w wielu przypadkach toksyczne dla ludzi i zwierząt. Dlatego zachęcamy Was do przejrzenia podwórek, piwnic i szuflad, a i znalezienia najbliższego punktu skupu. To też najkorzystniejsza opcja dla wszystkich reliktów lat 90., których serwisy komputerowe nie chcą na części.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

CALL CENTER : +48 224 289 770

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl

Infolinia czynna:
pn – pt : 08:00 – 20:00
sb – ndz: 10:00 – 18:00