Odbiór odpadów – czyli kiedy iść do skupu, a kiedy skup przyjedzie do nas?

Czerwiec 16, 2015

Gdy wysprzątamy strych, piwnicę, czy garaż, często natrafiamy na rzeczy, których kiedyś nie chcieliśmy wyrzucić („na pewno jeszcze się przydadzą!”), a teraz nie wiemy co z nimi zrobić. Ludzie mają w większości skłonność do chomikowania – na szczęście, można na tym sporo zarobić!

„ŚMIECIOWY BIZNES”

Całkiem sporo pieniędzy można zyskać na odpadach – jedyny wysiłek z naszej strony będzie polegał na segregacji śmieci na metale, szkło, plastik, papier i śmieci organiczne. Zarobienie kilku dodatkowych banknotów jest chyba tego warte 😉

Do odpowiednich punktów skupu można oddać niemal wszystko – nawet nieużywane już ubrania i buty. Mogą one zostać odsprzedane do ciuchlandów lub poddane recyklingowi jako odpady włókiennicze i tekstylne. W ten sposób zostaną przerobione na nowe tkaniny i wykorzystane do produkcji nowych ubrań. Niektóre ciuchy posiadają metalowe klamerki, paski, guziki, czy łańcuchy – te części możemy oddać do punktu skupującego metale. Właśnie na nich (to znaczy na metalach) można zresztą najwięcej zarobić.

W cenie są przede wszystkim cenne surowce – złoto, miedź, pallad, platyna, nikiel, aluminium, cyna, ołów, srebro i cynk. Przetopić można nawet drobne, pozornie bezwartościowe produkty – miedziane i aluminiowe kable, felgi, baterie alkaliczne, zasilacze do sprzętu elektronicznego, mosiężne grzałki, taśmy komputerowe, stare myszki, napędy i procesory, czy biżuterię z platyny.

ODPADY WIELKOGABARYTOWE

Wiadomo, że nikt specjalnie nie przyjedzie do nas po zerwany, srebrny łańcuszek i pięć zgniecionych, aluminiowych puszek. Towary o mniejszych gabarytach – nawet zniszczone żelazka, tostery, czy drukarki (bo one również mogą zostać sprzedane) – musimy sami dostarczyć do odpowiednich miejsc skupu.

Z ich znalezieniem nie będziemy mieli problemu – wiele firm reklamuje się w sieci internetowej, więc możemy wręcz przebierać w ofertach. Po przybyciu na miejsce, nasze produkty zostaną dokładnie zważone, a do naszych portfeli trafi odpowiadająca wadze (i aktualnej cenie za przyniesione tworzywo) należność pieniężna.

Istnieje również możliwość przekazania przesyłki kurierem – wtedy wycena odbywa się już w skupie, a my jesteśmy informowani o należnej nam kwocie, która trafia przelewem na wskazane przez nas konto bankowe.

W przypadku towarów wielkogabarytowych – jak stare pralki, lodówki, czy kuchenki – możemy ustalić z odpowiednią firmą odbiór odpadów bezpośrednio z naszego domu. Ciężko byłoby bowiem samemu pakować taką lodówkę do samochodu, a ewentualny wynajem większego wozu dostawczego, czy przyczepy (chyba że ją mamy) pewnie przewyższyłby lub zrównał się z ceną za sprzedaż produktu. Firmy tego typu powinny posiadać odpowiednia wagę najazdową i sprzęt rozładowczy, aby móc zważyć nawet te cięższe, wielkogabarytowe sprzęty.

Odpady przyjmowane są zwykle odpłatnie od podmiotów gospodarczych i różnego rodzaju instytucji, natomiast odbiór domowy wiąże się z opłatami za gospodarowanie odpadami komunalnymi (czyli po prostu za wywóz śmieci), zatem o ewentualne dodatkowe opłaty warto spytać, ale nie bójmy się, że rzeczywiście poniesiemy jakieś koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl