Oslo bez samochodów od 2019 roku

Czerwiec 20, 2016

Wiele miast na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat wprowadziło do użytku rowery miejskie. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Opole i wiele innych miejscowości dało mieszkańcom możliwość rejestracji w systemie i korzystanie z tego ekologicznego środka transportu za niewielką opłatą, najczęściej od ilości godzin. Pomysł sprawdził się świetnie, i mieszkańcy osiedleni na peryferiach, jak i w centrum miast mogą szybko, łatwo i ekologicznie przemieszczać się od jednego do drugiego punktu.

Stolica Norwegii poszła jednak dużo dalej w trosce o ochronę środowiska. Już w październiku ubiegłego roku, powstał pomysł, aby znieść całkowicie ruch samochodowy na ulicach Oslo, i co więcej został pomyślnie przyjęty!

 

Cel to rowery

Głównym celem Oslo jest oczywiście ograniczenie emisji spalin do otoczenia. Ale, jak tłumaczą władze decyzyjne, to też świetny sposób na polepszenie komunikacji pomiędzy mieszkańcami terenu miasta. W trosce o dobre samopoczucie i brak ograniczeń komunikacyjnych dla rowerzystów do końca roku 2019 powstanie dodatkowe 60 km ścieżek rowerowych. Ta forma transportu będzie również aktywnie promowana, spośród wszystkich innych.

 

Transport miejski

Oslo troszczy się też o transport publiczny. Jako że miasto ma wiele dzielnic, niektórzy z jego mieszkańców muszą przebyć ogromne odległości, chcąc np. Dojechać do miejsca, w którym pracują. Władze Oslo tutaj także aktywnie prowadzą zieloną politykę. Zainwestowano już w nową miejską flotę pojazdów o napędzie alternatywnym. Obecnie wśród takich pojazdów są na przykład autobusy. Około 100 autobusów używa paliwa diesel, ale za kolejnych 5 jest napędzanych wodorem, 14 etanolem, a 49 naturalnym gazem ziemnym. Nic dziwnego, że aż 83% Norwegów uważa że transport miejski jest świetny, i że mają do niego bardzo łatwy dostęp. Polska na pewno też pójdzie w ślady Norwegii za jakiś czas także jeśli chodzi o ekologiczny transport publiczny, jeżeli mieszkańcy przekonają się, że to pomysł wart realizacji.

 

Dzień bez auta

Niektóre kraje są nieco mniej radykalne i proponują nam tylko dzień bez auta. Miejsca, gdzie takie eko święto występuje to: Bruksela, Sao Paulo, Paryż i Seul, i… oczywiście cała Polska. Trzymamy kciuki za inicjatywę, niech się rozwija. Ale Oslo może być przykładem, który pokaże nam, że wbrew powszechnej opinii możemy sie łatwo i prosto poruszać po mieście i poza nim także bez samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl