Oszczędzamy energię elektryczną – chronimy nasze środowisko!

Kwiecień 2, 2015

To, że bez prądu nasze życie byłoby trudne, zgodzi się każdy. Mimo to, ludzie w dawnych wiekach radzili sobie znakomicie, choć przyznać trzeba, że jakość tego życia znacząco odbiegała od tego, jak żyjemy obecnie. Rozejrzyjmy się po pokoju i zobaczmy ile w nim różnego rodzaju sprzętu, który nie spełniałby swojej funkcji gdyby nie prąd, który wprawia je w ruch i daje im pewnego rodzaju życie.

Jest ich mnóstwo i szczerze powiedziawszy, życie bez tych sprzętów byłoby naprawdę ciężkie!

Gniazdko elektryczne w ścianie – byleby płynął w nim prąd, to nas głównie interesuje, no i oczywiście rachunek za prąd, który regularnie należy płacić. Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś jak powstaje prąd i co jest potrzebne podczas procesu jego produkowania? Jest to naprawdę poważna i skomplikowana czynność. W Polsce produkcja prądu oparta jest głównie na elektrowniach węglowych. Aby można było mówić o prądzie, najpierw należy dostarczyć do elektrowni specjalne paliwa – w przypadku klasycznych elektrowni jest to węgiel. Następnie spala się go w specjalnie do tego przeznaczonych piecach uzyskując przy tym niewyobrażalnie wysokie temperatury sięgające 600 stopni Celsjusza. Ta temperatura prowadzi do zamiany wody zawartej w instalacjach w bardzo gorącą parę wodną o wysokim ciśnieniu. Dalej, gorąca para wodna wywołuje rozprężenie i wprowadza w ruch specjalną turbinę, która z kolei wprawia w ruch generator prądu, wytwarzając finalnie prąd elektryczny. Proces ten powtarzany jest nieustannie by nikomu w ciągu doby nie brakowało prądu.

Jak widzimy do tej metody pozyskiwania prądu potrzebujemy paliwa, jakim jest węgiel. Ten przecież jest nieodnawialnym źródłem energii, który za kilka lat może ulec całkowitemu wyczerpaniu. Co wtedy? Co z prądem? Na szczęście debaty na ten temat zostały podjęte już wiele lat wstecz. Wymyślono inne źródła energii, które polegają na paliwach niewyczerpywalnych, a co ważne podkreślenia ekologicznych.

Źródłem taniej i naturalnej energii może być słońce, wiatr czy woda. Przykładowo, energię możemy pozyskiwać za pomocą hydroelektrowni, lub inaczej elektrowni wodnych, tutaj przy użyciu ogromnych turbin napędzanych przez wodę otrzymujemy energię takiej samej jakości, jak ta otrzymana w wyniku spalania węgla. Siła wiatru jest również potężna i także doskonale nadaje się do produkcji prądu elektrycznego. W tym przypadku niezbędne są jednak wielkie wiatraki, w które z wielką siłą będzie mógł dmuchać wiatr, a energia ta następnie będzie mogła być przekształcona w prąd.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy podstawą otrzymywania prądu elektrycznego w naszym kraju są elektrownie węglowe, a hydroelektrownie, wiatraki, panele słoneczne, choć coraz bardziej popularne i pojawiające się od czasu do czasu na nowych obszarach – wciąż stanowią niewielki ułamek wszystkich dostawców energii. W tej sytuacji, jak my, zwykli użytkownicy prądu, możemy przyczynić się do zmniejszenia zużycia zasobów węgla? Proste, oszczędzajmy!

Jest wiele sposobów i rad na to, jak oszczędzać energię elektryczną. My także posłużymy się kilkoma. Po pierwsze ustawmy nasze lodówki czy zamrażarki w najzimniejszym miejscu w kuchni. Ważne jest by nie było one nasłonecznione i narażone na dodatkowe źródła ciepła (np. grzejnik). Wtedy ograniczymy zużycie energii przez to urządzenie o ponad 6%! Kolejno, nie dopuszczajmy, aby nasze lodówki, czy zamrażarki były zakurzone, wyloty zatkane, obstawione zbędnymi przedmiotami (często na lodówce urządzamy sobie wystawki małych naczyń kuchennych, lub wazoników), a także oszronione. Unikajmy włączania maksymalnego mrożenia oraz wkładania doń gorących potraw. Tutaj nie tylko nasze urządzenie zwiększa pobór prądu, ale także jest narażone na trwałe uszkodzenie.

Jeśli planujemy wyjazd, wyłączmy z prądu lodówkę, pozbywając się odpowiednio wcześniej wszystkich produktów, które mogłyby się zepsuć. Wyłączmy wszystkie urządzenia elektryczne z czuwania oraz wszystkie wtyczki odłączmy od zasilania. Pierzmy ubrania w niskich temperaturach. Często błędnie myślimy, że gdy wypierzemy w wyższej będzie lepiej wyprane, a jest to często nieprawdą. Zużywamy jedynie więcej energii niż powinniśmy. Dodatkowo wyeliminujmy etap prania wstępnego czy tylko do połowy pełnego bębna pralki. Marnujemy nie tylko przestrzeń, ale i prąd.

Przed zakupem nowych urządzeń elektrycznych zwróćmy uwagę na klasę pobierania prądu czy wody przez urządzenie. Na przykład wybór chłodziarko-zamrażarki klasy B daje 25% oszczędność prądu w skali roku, w porównaniu do tego samego urządzenia klasy niższej o jeden stopień (C).

Jeśli chodzi o sferę gotowania.. przykrywanie garnków podczas gotowania, to także oszczędzanie energii. Potrawa szybciej „dojdzie do siebie”, a my szybciej wyłączymy zawór kuchenki. Jeszcze większą oszczędność uzyskamy w tej samej sytuacji w przypadku kuchenek indukcyjnych z elektrycznie nagrzewającymi się płytami. Gotujmy także w małej ilości wody – to także skutecznie zmniejszy czas przyrządzania potrawy i zmniejszy pobór energii. Polecamy także wyłączyć na kilka minut przed końcem gotowania kuchenki – wykorzystajmy w pełni energię, którą już pochłonęło naczynie.

Do kolejnych praktycznych rad, zmniejszających zużycie prądu elektrycznego należy zniwelowanie częstotliwości otwierania piekarnika podczas pieczenia. Każdorazowe otwarcie piekarnika skutkuje nawet 10% wzrostem zużycia energii! Do gotowania używajmy ogólnie garnków łatwo przewodzących ciepło (takich, które szybko się nagrzeją).

O wyłączaniu światła w pomieszczeniach, z których wychodzimy chyba nie musimy wspominać J Sami najlepiej wiemy, na czym możemy zaoszczędzić energię elektryczną. Starajmy się o to zadbać – nawet jeśli nie ze względów finansowych, to miejmy na uwadze dobro naszego środowiska.

źródło: http://www.focus.pl/przyroda/jak-powstaje-prad-10645

źródło: http://www.programcp.org.pl/polpcp/sposoby.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl