Palenie papierosów

Marzec 6, 2015

Palenie papierosów – nałóg powolnie uśmiercający całe społeczeństwa

Przy okazji tematu ochrony środowiska nie sposób nie wspomnieć o ludziach i ich nałogach. To my bowiem stanowimy główną komórkę naszego środowiska, bez nas dzisiejszy świat flory i fauny wyglądałby zupełnie inaczej, a procesy, które mają dziś miejsce potoczyłyby się inaczej, bądź w ogóle by nie nastąpiły.

O szkodliwości palenia papierosów wie każdy – dziecko, osoba niepaląca, jak i długoletni palacz. Skoro wiemy dlaczego nie zmienimy naszego postępowania? Czy chęć zapalenia kolejnego papierosa jest na tyle silna, że całkowicie omamia zdrowy rozsądek i logiczne myślenie? Tak, wszyscy bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że papierosy niechybnie doprowadzą każdego palacza, prędzej czy później do jednej z chorób układu oddechowego. Świadomość jest powszechna, jest wielka i obejmuje wiele społeczeństw. Jak widać, nie wystarczy być świadomym zagrożenia, gdy przeciwnikiem jest nałóg, który całkowicie zawładnął nad nami kontrolę.

Kiedy pierwszy raz sięgamy po papierosa jesteśmy pewni, że nie grozi nam uzależnienie, co więcej pierwszy papieros prawie zawsze jest odbierany negatywnie, budzi nieprzyjemne emocje, a smak wdychanego dymu wywołuje grymas na twarzy. Sięgamy mimo wszystko po kolejnego papierosa, by przekonać się jeszcze raz o jego smaku i działaniu – przecież inni palą, nie może być taki zły, spróbuję jeszcze raz – myślimy. Otoczenie, w którym się znajdujemy, w którym pierwszy raz zapalamy papierosa wywołuje na nas pewnego rodzaju nacisk, nie chcemy się wyróżniać spośród wszystkich wychodzących „na dymka”, chcemy zaimponować, nie wyjść na słabszych – dajemy ulec pokusie próbowania jeszcze raz i jeszcze. Uzależniamy się stopniowo. Nie od razu. Kiedy uświadomimy sobie w jakiej pozycji jesteśmy – jest już często za późno na łagodne i delikatne wycofanie. Wszystko to za sprawą nikotyny – silnie uzależniającej, której działanie nierzadko porównuje się do działania narkotyków.

W początkowej fazie uzależnienia, jak to zwyczajnie bywa odczuwamy swoistą przyjemność, pobudzenie i chęć do działania. Jest to sprawka wspomnianej wcześniej nikotyny, która działa na nasz mózg właśnie w ten konkretny sposób. Mózg bardzo szybko przyzwyczaja się do tych uczuć, bardzo szybko nie potrafiąc sobie poradzić z ich dłuższym brakiem. Palimy więc częściej, a mimo to uczucie głodu nikotyny nie spada. Wpadamy w nałóg coraz głębiej.

Dym papierosowy – ten, który wdychamy, który zawiera nikotynę, który osiada na naszych ubraniach tworząc nieprzyjemny zapach jest głównym powodem naszego uzależnienia, ale także numerem jeden wśród wrogów naszego zdrowia. Wystarczy z lekka przenalizować składniki zawarte w dymie, aby przekonać się, z czym mamy do czynienia:

  • arsen – to składnik spotykany w trutkach na szczury,
  • aceton – rozpuszczalnik, dodawany do zmywaczy do paznokci, skutecznie rozpuszcza tkankę łączną,
  • nikotyna – silnie uzależnia, prowadzi do nadciśnienia, nowotworów,
  • formaldehyd – znajdziemy go w laboratoriach chemicznych i biologicznych – to w nim konserwuje się między innymi żaby,
  • chlorek winylu – używany do produkcji plastiku,
  • cyjanowodór – był używany do aktów ludobójstwa w obozach koncentracyjnych

To tylko kilka z całej masy składników zawartych w dymie papierosowym, który jest wdychany przez palacza (i niestety, przez każdego towarzyszącego palaczowi) z taką namiętnością. W tym momencie nie myślimy o skutkach tej czynności, a są one naprawdę przerażające.

Zagrożenie naszego zdrowia to tylko ogólna, mało zatrważająca fraza, która zazwyczaj nie wywołuje pożądanego efektu rzucenia palenia przez palaczy. Konkretne schorzenia wynikłe z posiadania tego nałogu nieco bardziej działają na wyobraźnię. Mowa tu o chorobach nowotworowych, które stanowią największe i główne zagrożenie. Wszystko za sprawą nikotyny, która zmienia działanie genu P53, który odpowiada za niekontrolowany rozwój komórek, a towarzyszące nikotynie ciała smoliste przyczyniają się tylko do ich mutowania, co w konsekwencji skutkuje niekontrolowanym nagromadzeniem dużej ilości zmutowanych komórek, które tylko czekają by przeobrazić się w nowotwór. O zwiększeniu ryzyka zawałów serca i chorób układu krążenia chyba nie trzeba wspominać. Przewlekłe zapalenia oskrzeli, udary mózgu, gruźlica, choroby żołądka i dwunastnicy to kolejne choroby, które tylko rozpoczynają peleton różnorodnych następstw palenia.

Rzuć palenie! Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Każdy, kto choć raz podjął próbę rzucenia palenia, wie, z jakim stanem się to wiąże. Na szczęście dzisiaj dostępnych jest wiele metod i sposobów, w jaki może się pożegnać z papierosami. Od ssania miętusów, dłubania słonecznika, po spotkania w grupach wsparcia czy stosowanie środków farmakologicznych. Ważną rolę odgrywa tu nie tylko motywacja i samozaparcie palacza, ale także wsparcie ze strony znajomych i rodziny. Ważne jest by oddalić od palacza wszelkie pokusy, czyli kontakt zarówno z papierosami, jak i samymi, innymi palaczami. Dobrze zagospodarowany czas i natłok zajęć, także pomogą odwrócić myśli od chęci zapalenia.

W przypadku palaczy długoletnich rzucenie palenia może okazać się bardziej kłopotliwe. Organizm, który przez lata przywyknął do konkretnych dawek nikotyny dziennie może „strajkować” na różne sposoby. Wtedy niezbędną staje się metoda stopniowego ograniczania palenia – dozowania sobie każdego dnia coraz to mniejszej ilości nikotyny.

W walce z nałogiem nikotynowym polecamy także plastry nikotynowe, gumy do żucia z nikotyną, a także popularne ostatnimi czasy papierosy elektroniczne. Z całego serca życzymy wszystkim rychłego wyjścia z nałogu, a kiedy to nastąpi, wszelkie popielniczki, lufki i inne akcesoria przyjmie z radością firma Wiewiórka 🙂

źródło: http://zdrowo.info.pl/palenie.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl