Plastik organiczny. Sztuczne tworzywo w wersji eko.

Lipiec 7, 2016

Plastik jest tworzywem które do tej pory odniosło spory sukces w przemyśle ze względu na mnogość zastosowań. Ale, niestety pomimo wytrzymałości, wielofunkcyjności i łatwości formowania i obróbki, czas rozkładu plastiku złożonego z polimerów, tzn. długich cząsteczek o wielu atomach, to nawet do około 1000 lat w warunkach naturalnych. Dlatego naukowcy popierający działania ku ochronie środowiska już dobrych kilka lat temu stworzyli jego ekologiczną wersję, która ciągle jest ulepszana, a ostatnio nawet wyparta przez jeszcze nowszy surowiec, który też zaliczono do grupy plastików. Być może już niedługo plastik z ekologicznych komponentów, tzn. plastik organiczny zacznie być stosowany w przewadze do plastiku tradycyjnego, na co mamy nadzieję. Obliczono, że stosowanie plastiku organicznego, albo tak zwanego bioplastiku zostawia o 42% mniejszy ślad węglowy niż użycie jego tradycyjnego konkurenta, wytwarzanego z polimerów ropy naftowej.

 

Obecnie procent stosowania plastiku tradycyjnego jest jeszcze większy niż organicznego . Plastik organiczny został spopularyzowany w przemyśle spożywczym, do wytwarzania biodegradowalnych opakowań, drobnych elementów stołowych, jak plastikowa zastawa, czy słomki do napojów, kubki – odmiana wytwarzana ze skrobi kukurydzianej. Ale oprócz tego znalazł swoje miejsce także w medycynie, gdzie ze względu na łatwą podatność na rozkład jest stosowany jako osłona substancji chemicznych zawartych w kapsułkach leków oraz występuje w łatwo rozkładalnych implantach wewnętrznych, również w odmianie wytwarzanej ze skrobi. Inne zastosowania tego przychylnego środowisku surowca to linie przepływowe w przemyśle, systemy hamulcowe, elementy okablowania, sprzętu elektronicznego i powszechnie używanego przez nas sportowego obuwia. Tutaj zazwyczaj występuje odmiana plastiku organicznego nazwana PA 11. Właściwie to mnogość odmian tego surowca pozwoli mu w przyszłości spokojnie wyprzeć tradycyjny. Oczywiście, także i ten plastik powstaje przy użyciu niewielkiej ilości węglowodorów, jednak ze zdecydowanie mniejszym niekorzystnym wpływem na środowisko. Ale może być także wyprodukowany zupełnie z biomasy, przetworzonej przez mikroorganizmy bez zużycia jakiejkolwiek ilości ropy naftowej  i bez powodowania efektu cieplarnianego.  Poza tym, z niewielkim ubytkiem masy po drodze, ale podlega recyklingowi, co oznacza, że daje się przetapiać na nowe elementy tak jak plastik tradycyjny i nie trzeba produkować jego nieograniczonych ilości.

 

A jeszcze nowszym odkrywczym trendem jest zastosowanie substancji z alg, agaru, do produkcji butelek. Jako, że ten rodzaj bioplastiku jest higroskopijny, po wypiciu płynu zawartego w butelce, ta kurczy się i rozkłada niemal automatycznie. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda proces Wiewiórka zachęca was do poszukiwań w sieci. A jeśli chcecie sprawdzić, czy wasze opakowania są z bioplastiku to szukajcie oznaczenia z zielonym wielokątem i liśćmi, który widnieje od niedawna na opakowaniach z plastiku organicznego. Może to być też napis PLA lub kolba kukurydzy na plastiku skrobiowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl