Po co nam skup katalizatorów?

Lipiec 1, 2015

Z pewnością w niejednym domu znajduje się takie pomieszczenie, w którym składowane są wszelkiego rodzaju zużyte sprzęty, cierpliwie oczekujące na ich sprzątniecie. Bardzo łatwo o nich zapominamy, a przecież mogą być łatwym sposobem na dodatkowy zarobek! Warto zatem trochę pogrzebać w garażowych starociach i sprawdzić czy nie ma wśród nich na przykład zużytych katalizatorów samochodowych. Może jeszcze o tym nie wiecie, ale są one bardzo chodliwym towarem i można za nie zgarnąć większą sumę pieniędzy 😉

O co chodzi z tymi katalizatorami?

Katalizator to fragment układu wydechowego auta, który umożliwia redukcję zanieczyszczeń dostających się do powietrza. Pełni on zatem ważną funkcję, ale jak się okazuje jest przydatny nawet po jego wyeksploatowaniu. Metalowe bądź ceramiczne płytki, z których zbudowane są katalizatory pokryte są bowiem warstwą rodu, palladu lub platyny, a ich odzyskiwanie jest korzystne zarówno ze względów ekologicznych jak i ekonomicznych.

Co to jednak oznacza dla Ciebie? Oczywiście dorobienie do pensji albo kieszonkowego! Musisz tylko zorganizować sobie w końcu nieco czasu na czyszczenie garażu, a bardzo możliwe, że znajdziesz tam mnóstwo skarbów, takich właśnie jak stare katalizatory. Jeśli masz trochę więcej wolnego czasu możesz też zaproponować swoje usługi rodzinie, znajomym albo sąsiadom. W zamian za uprzątnięcie ich rupieciarni zabierzesz sobie wszystkie cenne sprzęty, które następnie sprzedasz. Oni będą mieli czyste garaże i podwórka, a Ty grubszy portfel! 😀

Jeszcze do niedawna mało kogo interesował skup katalizatorów, ale teraz coraz więcej osób zauważa, iż dzięki temu nie tylko dbamy o środowisko, ale także możemy zarobić na czymś co i tak nie jest nam już potrzebne. Jest to bardzo pozytywny trend i warto stać się tą częścią społeczeństwa, która w ten prosty sposób troszczy się o naszą planetę. Co prawda, w Polsce nie ma możliwości przerobu zużytych katalizatorów, dlatego są one eksportowane, głównie do Niemiec. Nie oznacza to jednak, że będziesz miał problem ze sprzedażą tego wartościowego fragmentu samochodu. Jak się bowiem okazuje skup katalizatorów ma się w naszym kraju wyśmienicie, przez co takim „śmieciem” zapewne zainteresuje się wiele osób.

Ile dostanę za katalizator?

W zależności od tego do jakiego skupu trafimy, możliwe są dwa sposoby ich wyceny. Pierwszy z nich, w tak zwanym systemie telquel, opiera się na skupie katalizatorów za cenę zryczałtowaną za sztukę albo jednostkę masy. Wartość takiego katalizatora może być zatem wyznaczana za sztukę, za tonę lub też po rozdzieleniu.

Drugi sposób jest nieco bardziej skomplikowany, bo to ile zarobimy zależy od analizy zawartości metali szlachetnych w takim katalizatorze. Przekazany przez nas sprzęt zostaje zatem rozebrany i rozdrobniony, a potem poddany badaniom, które wykażą jaka jest faktyczna ilość tych metali w próbkach.

Bez względu na to, w którym z systemów będziemy sprzedawać taki sprzęt, istotne jest to, że skup katalizatorów jest po prostu opłacalny. Warto o tym pamiętać sprzątając naszą przydomową graciarnię lub oddając stary samochód do złomowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl