Porządkowanie domu krok po kroku

Październik 20, 2015

Podobno dla niektórych porządki to całkiem przyjemna sprawa. Lubią się ruszać w trakcie usuwania zbędnych rzeczy, zmęczyć się oraz czuć satysfakcję z oczyszczenia przestrzeni wokół siebie. Większość ludzi ma jednak problem ze sprzątaniem – przede wszystkim dlatego, że wielu rzeczy szkoda nam wyrzucić. Jak zatem zająć się porządkowaniem domu krok po kroku, by udało się go solidnie wysprzątać? Dla zainteresowanych mamy kilka cennych rad!

KROK PIERWSZY: DECYZJA

 

Bardzo ważne jest podjęcie decyzji od czego chce się zacząć sprzątanie i jaki charakter ma ono nosić. Jest bowiem wiele sposobów robienia porządku – zaczynając od rzeczy najmniejszych, największych, albo na przykład dzieląc miejsce za obszary będące kolejnym etapem do wykonania.

Istotne jest, aby przyjąć taki styl, który jest dla nas wygodny. Najlepiej rzeczywiście sprzątać obszarami, bo dzięki temu widzimy wyraźnie własne postępy – a to daje siłę do kolejnej walki o czysty dom.

KROK DRUGI: OCENA MIEJSCA

Jest to bardzo ważny etap, a niestety przez większość sprzątających pomijany. Nie chodzi bowiem jedynie o to, aby wyrzucić z domu wszystkie zbędne przedmioty – chodzi o to, by każdy z tych pozostawionych znalazł dla siebie odpowiednie miejsce.

Czy zatem płyty CD powinny znajdować się w kuchni, a miejscem dla zabawek dziecka jest salon? Wszystkie przedmioty należy zanieść na właściwe miejsce – i to dopiero będzie oznaczało porządek!

KROK TRZECI: ZORGANIZUJ SWOJĄ PRZESTRZEŃ ROBOCZĄ

Niezwykle ważne jest, byśmy mieli miejsce do sprzątania – takie, gdzie będziemy układać rzeczy, które zostawiamy i nie pomylą się z tymi, które chcemy jedynie przenieść. Czysty stół, wolne łóżko, czy miejsce na podłodze – część pokoju przed rozpoczęciem sprzątania powinna być pusta, by istniała możliwość, żeby potem coś na niej położyć.

Przy okazji rozplanujmy do czego będziemy wkładać rzeczy przeznaczone na recykling, a do czego te przeznaczone do wyrzucenia – tak, aby nic nam się nie pomyliło. Warto mieć kilka worków, by oddzielić ciuchy od metalu, książek i tak dalej. I warto te worki podpisać – flamastrem na sporej nalepce. Można też wypisać nazwy na kartonikach i ułożyć na wspomnianej wcześniej, wolnej przestrzeni – byśmy wiedzieli z góry, gdzie co należy kłaść.

KROK CZWARTY: OZNACZ SWOJE TERYTORIUM

Wspomniano wcześniej, że pokój należy podzielić na obszary, by widzieć efekty swoich działań. Warto rozplanować, którym obszarem kiedy się zajmiemy – przeznaczmy na to tyle minut, godzin lub dni, ile jest nam potrzebne, by dobrze wszystko uporządkować.

Dopiero gdy skończymy jeden pokój, przechodzimy do następnego. Inaczej sprzątanie nie miałoby sensu!

KROK PIĄTY: SPRZĄTAJ!

Dopiero po takim przygotowaniu można zabrać się do sprzątania. Przenośmy niektóre rzeczy do właściwych im pokoi, wyrzucajmy wszystko, co nie nadaje się już do niczego i segregujmy to, co potem oddamy do recyklingu.

No właśnie – niektóre przedmioty warto oddać do skupu, zamiast wyrzucać je do śmietnika. Pomijając elektrośmieci, których po prostu nie wolno trzymać w domu, ani wywozić na śmietnisko, bo grozi za to wysoka kara, jest też dużo innych rzeczy, które można przetworzyć – papier, metalowe elementy, porwana biżuteria, zadbane ubrania, stare wyposażenie do komputera… Na sprzedaży takich przedmiotów można jeszcze zarobić – jest to bowiem sprzedaż, a nie zwykłe ich przekazanie. Kto pragnie dowiedzieć się więcej na ten temat, powinien sprawdzić stronę wiewiorka.pl lub odwiedzić profil firmy zajmującej się skupem takich towarów, który prowadzi na facebooku. Oto link do profilu: https://www.facebook.com/pl.wiewiorka. A tutaj cennik: http://wiewiorka.pl/cennik-skupu-surowcow-wtornych-od-wiewiorka-pl/. Zadbajmy o ekologię i o swoją kieszeń!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl