Promowanie ekologii – czyli moda na ochronę środowiska

Czerwiec 1, 2015

Ostatnimi czasy promuje się zdrowe odżywianie, uprawianie sportu, dbanie o własną kondycję oraz o ochronę przyrody. Spośród wszystkich – wciąż zmieniających się – mód, te trzeba bezsprzecznie uznać za godne naśladowania. I nawet jeśli dla niektórych nie wiążą się one z jakimiś wyższymi ideałami i przekonaniami (tak, niestety są takie osoby), starają się podążać za współczesnym trendem. Jak my sami – na co dzień – możemy dbać o ekologię?

CZYM JEST EKOLOGIA?

Zanim przejdziemy do dalszych wyjaśnień, warto przez chwilę skupić się na samym słowie. Warto, ponieważ w nim jest zawarte główne przesłanie ekologii. Nazwa pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem „oikos” (dom, stosunki życiowe) ze słowem „logia” (nauka). Ekologia jest zatem nauką o naszym domu. Ziemia jest naszym domem i każdy, kto sobie to uświadomi – że istnieje, żyje, oddycha dzięki niej – zechce włączyć się w promocję zachowań, które mają na celu ochronić nasze środowisko przed kolejnymi zanieczyszczeniami.

EKOLOG NA CO DZIEŃ

Dbanie o środowisko naturalne niekoniecznie musi oznaczać branie udziału w pikietach, przykuwanie się do drzew i odważne stawanie do boju z nikczemnikami, którzy chcą wyciąć kolejne lasy, czy zniszczyć tereny lęgowe zagrożonego gatunku.

Ochrona środowiska powinna stać się naszą codziennością i nawykiem – i właśnie w codzienności powinniśmy szukać na to sposobów:

1)            Nie marnujmy wody

2)            Używajmy toreb wielokrotnego użytku – z materiału, a nie z długo rozkładającej się folii

3)            Kupujmy (i w ten sposób promujmy) produkty w szklanych opakowaniach, zamiast w wykonanych z plastiku

4)            Nie marnujmy papieru

5)            Nie marnujmy prądu – jego wytworzenie wiąże się ze spaleniem węgla, które zanieczyszcza powietrze

6)            Segregujmy śmieci

7)            Oddawajmy zbędne rzeczy do specjalnych skupów, by mogły zostać poddane recyklingowi

EKOLOGICZNE PORZĄDKI

Choć wiele osób nie lubi sprzątania (o ile ktokolwiek lubi;)), okazuje się, że sprzątanie domu, piwnicy, czy czyszczenie garażu, może być dochodowe i ekologiczne.

W takich miejscach jak garaż, czy piwnica zwykle przez lata gromadzimy zbędne (ale jakże pozornie potrzebne!) rzeczy, ze świętym przekonaniem, że pewnego dnia się przydadzą. Najczęściej te niezbędne przedmioty popadają w zapomnienie – a zamiast tkwić i „gracić”, mogą zostać użyte po raz wtóry!

Do skupów możemy oddawać butelki, puszki, ubrania, książki, czy buty. Również większe sprzęty – jak stare pralki, czy lodówki – powinny zniknąć z naszego mieszkania (także dlatego, że ich nieodpowiednie przetrzymywanie jest szkodliwe dla zdrowia). Ileż zwykle zalega w domu starych sprzętów elektronicznych – baterii, telefonów, części komputera, zegarków, czy suszarek. Wszystkie te przedmioty to tak zwane elektrośmieci – których możemy się pozbyć, uprzątnąć dom i jednocześnie zarobić!

Recyklingowi podlegają surowce (metale kolorowe, szlachetne, rzadkie) oraz części elektroniki. Sprzedać możemy zatem złoto, miedź, srebro, aluminium i inne metale, jak również na przykład płyty główne, pamięci RAM, monitory, klawiatury, czy karty graficzne. Ceny? Różne – zależne są od przedmiotu, zawartości i rodzaju metali oraz aktualnych notowań surowców. Za srebrne płytki (ogniwa srebrne) z akumulatorów dostaniemy aż 1600 złotych (za kilogram), za baterie alkaliczne tylko 10 groszy za kilogram. Lepiej jednak oddać wszystkie „niezbędne” przedmioty na złom, niż chomikować je przez lata w domu. Promowanie ekologii i dbałość o środowisko naturalne łączymy wówczas z dodatkowym zyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl