Recykling aluminium dostępny dla każdego

Marzec 30, 2016

Puszki aluminiowe

 

Kiedy myślimy o aluminium, pewnie na pierwszy plan wybija się jego zastosowanie w opakowaniach. Puszka aluminiowa jest niewątpliwie jednym z bardziej udanych wynalazków przemysłowych. Rocznie na świecie w tym samym czasie w obiegu krąży około 178 miliardów puszek aluminiowych, w Polsce grubo ponad 2 mln. Popularność puszka aluminiowa zyskała tym, że jest lekka i doskonale zachowuje walory smakowe i właściwości napoi w niej zawartych. W blaszanej wersji wynaleziona została w USA w 1933 r., a jej pomysłodawcą był piwowar niemieckiego pochodzenia, który po zakończeniu prohibicji postanowił przelać piwo swojej kompanii na próbę do 2000 puszek. Eksperyment się powiódł. Kilka dekad później ciężki metal zastąpiono lżejszym aluminium, nie zmieniając formy puszki, oprócz zawleczki, która w nowej wersji pozostawała na miejscu po otwarciu napoju (wow magia!). Od tej pory puszki aluminiowe przyjęły się fantastycznie, także w Polsce i są przetwarzane na dużą skalę (79%). Dlatego też następnym razem kiedy kupimy puszkę z napojem nie warto jej wyrzucać prosto do kosza – cena skupu aluminium to obecnie od 2,60 za kilogram.

 

Recykling aluminium

 

Aluminium jest surowcem, którego wytworzenie z rudy wymaga sporych nakładów energii, ale jest świetnym tworzywem przemysłowym. Dlaczego? Recykling aluminium wymaga do 60 procent mniejszego nakładu energii niż produkcja pierwotna z rudy boksytowej. Przetworzenie jednej tony aluminium zaoszczędza tyle energii ile daje 700 kg ropy naftowej! Poza tym dla celów komercyjnych puszkę z aluminium da się łatwo zadrukować, a później równie łatwo wypalić nadruk i oczyścić tworzywo, pozostawiając prawie 100 procent czystego aluminium gotowego do ponownej produkcji przemysłowej. Poza tym cały proces recyklingu aluminium przebiega niezwykle płynnie: aluminium z opakowań użytkowych trafia w formie przetworzonej do produkcji np. stopów aluminiowych do urządzeń AGD, może też być materiałem budowlanym. Rafinacja i filtracja aluminium może powtarzać się bez końca.

 

Aluminium w innych postaciach

 

Nie zapominajmy, że z aluminium wykonany jest także szereg innych przedmiotów użytkowych oprócz tak dobrze znanych opakowań na napoje. Skupy najczęściej przyjmują aluminium z elementów budowlanych i technicznych. W tym przypadku ceny surowca dochodzą do około 4zł za aluminiowe listwy tzw. profile i za aluminiowe pręty elektryczne. Zbierając materiały do recyklingu możemy posłużyć się wagą i oszacować wartość naszych zbiorów np. na podstawie danych z cennika Wiewiórki. Na pewno uzbiera się nam sporo przedmiotów, z których już nie korzystamy, a które nadają się do bezproblemowego przetworzenia, jak właśnie stare felgi, naczynia kuchenne czy żaluzje, które mają zazwyczaj raczej krótszy niż dłuższy okres żywotności. Warto więc przejrzeć  kuchnię strych, albo korytarze akademika. Dzięki temu i pomożemy środowisku, i przybędzie nam gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl