Recykling opakowań po kosmetykach

Czerwiec 14, 2016

Jest taki moment kiedy otwieramy naszą szafkę w łazience, i naszym oczom ukazuje się cały ogrom kosmetyków, które zgromadziły się na przestrzeni naszego kupowania i urządzania domowych zabiegów spa. Oczywiście domowe zabiegi spa są potrzebne, na redukcję zmęczenia oraz dla poprawy ogólnego samopoczucia, a także kondycji naszej skóry. Kuszą nas jednak ciągle nowe produkty z półek w drogerii, czy katalogu kosmetycznego, które oferują piękny, promienny wygląd, naturalną opaleniznę, poprawę natłuszczenia skóry albo aktywne dostarczanie witamin. Niejednokrotnie sięgamy po coraz nowe (ekologiczne albo zwykłe) kosmetyki do makijażu, pielęgnacji ciała czy włosów, a stosik gromadzi się sukcesywnie sam. Co więc zrobić z kosmetykami, które pełne lub puste zalegają w naszej szafce w łazience?

 

Kosmetyk czy już pudełko?

Na początku ustalmy jedną prostą rzecz. Nie każdy z pozoru kosmetyk jest jeszcze kosmetykiem. Czasami to tylko puste opakowanie, ale i tak zabiera miejsce. Robiąc porządki w łazienkowej szafce na pewno znajdziemy np: puste opakowania plastikowe po szamponach czy balsamach, albo puste buteleczki po lakierze do paznokci. Plastik nieorganiczny rozkłada się na wysypiskach śmieci nawet do kilkudziesięciu lat. Szkło, chociaż zawiera głównie krzem, także w dużych ilościach staje się odpadem. Dlatego jest kilka sposobów na wyeliminowanie zbędnych kosmetycznych śmieci z naszego otoczenia. Plusem jest to, że będziemy wiedzieć jakie właściwie kosmetyki mamy w szafce, i których nie potrzebujemy kupować. Nadmiar pudełek często daje nam zupełnie mylny obraz. Znalezienie ulubionego balsamu też będzie dużo łatwiejsze.

 

Co dalej z opakowaniami?

Po pierwsze, jak w przypadku ubrań, tak i w przypadku kosmetyków, wiele wiodących firm na rynku proponuje nam oddanie opakowania po kosmetyku do recyklingu. Czasami jest to tylko oferta dotycząca kosmetyków tej samej marki, ale niektóre firmy są bardziej elastyczne, a nawet oferują nam nowy produkt w zamian za przyniesienie częściowo lub całkiem zużytego innego. Warto przejrzeć stronę internetową, lub zapytać w sklepie, czy nasza ulubiona firma kosmetyczna prowadzi tego typu akcji. Możemy mieć za darmo całkiem nowy kosmetyk (np. pomadkę, którą pewna amerykańska firma rozdaje klientkom za przyniesienie opakowań zwrotnych). W Polsce zieloną politykę recyklingu opakowań prowadzi kilka dobrze znanych drogerii.

 

A co z resztą?

A jeśli produkt nie jest przyjmowany? Wtedy recykling oczywiście też jest możliwy. Warto pamiętać, że plastik, czyli tworzywo sztuczne jak polietylen, ma bardzo szeroką gamę zastosowań w przemyśle, ponieważ ilość przedmiotów wykorzystująca polimery, czyli materiały wytworzone sztucznie o plastyczności i dużej wytrzymałości ciągle wzrasta. Plastik bardzo łatwo przetapia się i formuje, a także barwi i modyfikuje w zależności od potrzeb producenta. Obecnie w plastik pakowane są także oprócz kosmetyków środki czystości, żywność, środki codziennego użytku np kompozycje do odświeżania powietrza. Tak więc do worka z kosmetykami możesz spokojnie dorzucić całą resztę plastikowych opakowań, których przecież wszędzie pełno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl