Recykling tekstyliów, czyli druga młodość ubrań

Kwiecień 26, 2016

Wielu z nas zastanawia się nie jeden raz, co właściwie zrobić z piętrzącym się stosem ubrań w szafie, na strychu lub w piwnicy. Chodzi nam wtedy po głowie pytanie: skąd tyle tego się wzięło, i dlaczego zajmuje tyle miejsca? Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach kiedy nasze modowe upodobania zmieniają się bardzo dynamicznie – kupujemy więcej i niekoniecznie zawsze naprawiamy swoja garderobę. Efektem są tony tekstylnych śmieci, które najczęściej trafiają do odpadów mieszanych, a później na wysypisko. Niewiele osób wie, że włókna sztuczne, takie jak poliester mogą ulegać rozkładowi na wysypisku nawet do 50 lat. Poza tym tekstylia przy spalaniu stanowią źródło emisji znacznych ilości związków siarki do atmosfery, wpływając na ogólne zanieczyszczenie powietrza. Dlatego warto spojrzeć na sprawę inaczej i posegregować nasz stos ciuchów w zależności od stopnia zużycia.

 

Prawie nowe – podaj dalej

 

Pierwsza kategoria to ubrania które „jeszcze da się założyć”. Możliwości jest wiele. Po pierwsze, dobrze jest sprawdzić, czy sklep, w którym nabyliście daną rzecz prowadzi politykę recyklingu tekstyliów. Coraz więcej znanych sieciówek proponuje nam zwrot poprzednio używanych ubrań w zamian za bony zakupowe, zniżki na nowe kolekcje. Po drugie – second handy. Jeżeli inwestujesz w markowe ubrania dobrej jakości, jest to najlepszy sposób podania ich dalej. Po trzecie, fajną możliwość dają kontenery firm charytatywnych ustawione na osiedlu, gdzie możesz przekazać rzeczy które może już nie są modne, ale przydadzą się komuś w potrzebie. I na koniec: aukcje internetowe: tu śmiało może iść cała reszta zdatna do noszenia, pewnie widzieliście kiedyś megapaczki na Allegro. A jak nie macie czasu, Wiewiórka.pl chętnie przygarnie wasze nadprogramowe ciuchy.

 

Recykling ubrań zużytych

 

Co jednak jeśli ubranie zupełnie się nie nadaje do użytku? Wielu z nas nie wie, że dla takich tekstyliów istnieje „druga młodość”. Często włókna, lub fragmenty odzieży mogą być wykorzystane poprzez rozczesywanie i rozwarstwianie włókien, a także chemiczne procesy izolacji surowców składowych. Dobrym przykładem są tu np. bawełna, wełna lub wyroby skórzane. Warto sprawdzić oznaczenia surowców na odzieży, której mamy zamiar się pozbyć, np. na eko-znaki.pl. Jeżeli pojawia się odpowiednie logo lub naszywka, wrzućmy ją śmiało do pojemnika recyklingu.

 

A co z obuwiem? Oprócz tekstyliów także elementy obuwia coraz częściej zostają przetwarzane w procesie recyklingu. Przykładowo, z 2500 par obuwia sportowego można stworzyć boisko do piłki nożnej, a z 75000 par – bieżnię. Inicjatywa została już podjęta przez Nike, a najbliższy punkt skupu znajduje się obecnie w Niemczech.

 

Inne tekstylia domowe

 

Wiele osób pozbywa się także bezpowrotnie tekstyliów użytkowych, np. szmatek bawełnianych do sprzątania domu, starych dywanów, i innych, na pozór nieprzetwarzalnych. Co ciekawe, nawet i w tym przypadku recykling jest możliwy. Bardzo zniszczone włókna zostaną zastosowane w procesach przemysłowych, a z tych o największym stopniu zużycia wyprodukowane zostanie czyściwo przemysłowe. Ostatnią alternatywą w recyklingu tekstyliów jest odzyskanie z włókien energii cieplnej. Tak więc, pula rzeczy, które mają jeszcze szansę wrócić do obiegu, jest całkiem spora, tak jak i pula rozwiązań.

 

Warto tylko pamiętać o tym, aby w recyklingu tekstyliów oddzielić wszystkie elementy dodatkowe: wyciąć zamki, odpruć guziki, pozbyć się elementów metalowych. Drugą sprawą jest brak zabrudzeń trudnych do usunięcia. Tak przygotowany odpad tekstylny będzie łatwiejszy do przetworzenia. A to z kolej sprawi, że nie utoniemy w globalnym, lub lokalnym stosie ciuchowych śmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl