Skup elektrośmieci – czyli jak uniknąć grzywny i bałaganu

Maj 29, 2015

Elektrośmieci – nazwa brzmi dziwnie, ale każdy z nas mnóstwo elektrośmieci ma w swoim własnym domu, piwnicy, czy garażu. Ilość kupowanej elektroniki przekłada się bowiem na ilość sprzętów, które kiedyś – gdy się już zepsują, zużyją, zestarzeją, czy zostaną zastąpione nowymi – określimy mianem „gratów”, upchniemy w niewidoczne dla osób postronnych miejsce i będziemy rozmyślać o tym, że trzeba się ich pozbyć (zwykle w okolicach Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych, czyli wtedy, gdy nadchodzi pora na nieco większe porządki). Zarówno przetrzymywanie ich w domu, jak i wyrzucenie do zwykłego śmietnika jest jednak niebezpieczne i karalne.

ELEKTROŚMIECI – CO TO TAKIEGO?

Elektrośmieci to po prostu zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, które kiedyś działały na prąd lub na baterie, i które – z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę – klasyfikowane są jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje. Tak więc stare lodówki, pralki, odkurzacze, żelazka, tostery, miksery, a nawet zegarki – lepiej oddać w odpowiednie ręce, niż chomikować we własnym domu i przy okazji nieco się podtruwać.

SKUP ELEKTROŚMIECI

Decyzja o oddaniu starej elektroniki do odpowiednich punktów skupu wyjdzie nam tylko na dobre – możemy na tym sporo zarobić, bo tego typu urządzenia zwykle mają swój spory ciężar.

Skup elektroniki prowadzony jest zwykle w każdym większym mieście, a jeśli mamy kłopoty z jego znalezieniem możemy odszukać zajmujące się tym firmy w internecie. Przeglądając specjalistyczne strony internetowe dowiemy się przy okazji kto ile płaci – ceny są na bieżąco aktualizowane, w zależności od notowań odpowiednich surowców.

OFEROWANE CENY

Najwięcej dostaniemy za wszelkiego rodzaju procesory, płyty główne, karty graficzne i pamięci RAM. Procesory ceramiczne Intel 486 / 386 sprzedamy za 355 złotych, złocone z góry procesory Intel Pentium Pro za 252 złote (tyle samo za obustronnie złocone procesory Intel Pentium), procesory ceramiczne mix z nóżkami do analizy wzbogacą nasz portfel o 161 złotych, czarne procesory Intel MMX z nóżkami o 70 złotych, a plastikowe, zielone procesory mix bez blaszek z góry o 30 złotych. Różnica w cenach jest więc ogromna i zależna od użytych materiałów.

Poniżej kilka innych produktów i ich ceny (za kilogram) w skupie elektrośmieci:

– płyty z telefonów komórkowych i serwerów -> 19 złotych

– karta graficzna/muzyczna/sieciowa -> 16 złotych

– pamięć RAM ze złotymi stykami -> 50 złotych

– pamięć RAM ze srebrnymi stykami -> 16 złotych

– telefony komórkowe (GSM) bez baterii -> około 5 złotych

– klawiatury/myszki/drukarki/skanery -> 0,14 złotych

– monitory LCD/telewizory/sprzęt RTV i AGD -> 0,10 złotych

– komputery stacjonarne/serwery/kompletne laptopy -> 1,20 złotych

– twarde dyski -> około 4 złote

– układy scalone -> 5 złotych

SPRZĄTNIJ, SPRZEDAJ, ZARÓB

Od czasu do czasu warto zrobić w domu porządki i pozbyć się sprzętów, które zajmują miejsce, a nie przyniosą ze sobą już żadnego pożytku. Mnóstwo firm prowadzi skup tabletów, komputerów, telefonów, aparatów – sprzętów niby nowocześniejszych od dawnej elektroniki, ale dziwnym trafem psujących się o wiele szybciej i częściej.

Czasem nie opłaca się nam ich naprawiać, a z umieszczonych na opakowaniu informacji wiemy, że nie wolno wyrzucać ich do zwykłego śmietnika (grozi za to nawet grzywna – do 5 tysięcy złotych!). Zamiast przechowywać je w domu (czego w zasadzie też nie wolno robić), po prostu oddajmy je do skupu – wielkogabarytowe sprzęty niektóre firmy bezpłatnie zabiorą z naszego mieszkania.

—–

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl