Skup metali kolorowych – co dokładnie można do niego oddać?

Lipiec 27, 2015

Nie wszyscy muszą być ekspertami w każdej dziedzinie. Szczerze powiedziawszy, wystarczyłoby, gdyby każdy był ekspertem w jednej – a i to niezbyt często się udaje. Dlatego też nie każdy słysząc określenie „metale kolorowe”, będzie wiedział o co dokładnie chodzi. A gdy usłyszy jeszcze nazwę „metale szlachetne”, czy też „metale rzadkie”, może popaść w prawdziwą konsternację, gorączkowo zastanawiając się o co chodzi. Tymczasem warto wiedzieć, o co dokładnie chodzi – szczególnie wówczas, gdy chcemy wreszcie zabrać się za sprzątanie strychu, czy garażu i chcielibyśmy wyłowione w ten sposób, cenne zbiory (gromadzone we wspomnianych miejscach od niepamiętnych czasów:P ) oddać do skupu. Chyba każdy zdaje sobie już obecnie sprawę, że warto! Zatem przyjrzyjmy się bliżej metalom kolorowym – co dokładnie możemy oddać do takiego skupu?

                CZYM SĄ METALE KOLOROWE?

Metale kolorowe nie są wcale metalami posiadającymi wszystkie barwy tęczy – jak niektórzy mogą sobie wyobrażać 🙂 Określenie to wskazuje po prostu na wszystkie metale, które są nieżelazne, czyli nie posiadają w sobie ani domieszki żelaza.

Można je łatwo rozpoznać, ponieważ posiadają charakterystyczny połysk. Są również dobrymi przewodnikami ciepła, ale lepiej tego nie sprawdzać samodzielnie, eksperymentując ze znalezionym przypadkiem na strychu sprzętem.

Metale kolorowe różnią się pomiędzy sobą właściwościami i zastosowaniem. Znalazły się w jednej grupie, ponieważ klasyfikacja ta miała na celu odróżnić je od metali i stopów zawierających żelazo.

                Jakie znamy metale kolorowe?

 

– magnez

– aluminium

– tytan

– cynk

– kadm

– cyna

– ołów

– bizmut

– cyrkon

– kobalt

– nikiel

– miedź

– pallad

– srebro

– platyna

– złoto

– molibden

– tantal

– wolfram


                SKUP METALI KOLOROWYCH – CO MOŻEMY SPRZEDAĆ?

Pewnie wielu czytelników wpadło już na kilka pomysłów sprzedaży, gdy tylko przeczytali nazwy metali kolorowych. Oto bowiem wiadomo, że za oddany do skupu, zerwany złoty łańcuszek, czy pojedynczy kolczyk po babci (bo drugi zginął) dostaniemy całkiem dobrą cenę. Złoto jest metalem drogim, zatem wartym sprzedaży, jeśli nie jest nam potrzebne. Część pewnie zwróciła uwagę na popularniejsze srebro (ileż zepsutej biżuterii srebrnej posiada każdy dom!), czy często obecną w domach miedź, z której wykonuje się na przykład rury. Istotny i popularny metal to też aluminium – tak, ten sam, z którego wyrabia się folię aluminiową. Aluminium często wykorzystywane jest na przykład przy produkcji kabli, a więc warto pamiętać o ich pozostawieniu – nawet, gdy są zepsute. Majątku na nich nie zarobimy, ale po co zaśmiecać środowisko, gdy można oddać je do skupu i kupić sobie za to na przykład puszkę napoju? A potem wypić go i puszkę również oddać do skupu, zarabiając na kolejną?

Czyszcząc garaż, czy piwnicę poszukujmy między innymi:

– puszek

– aluminiowych kabli

– aluminiowych nakrętek

– aluminiowych rolet z pianką izolacyjną lub też żaluzji (ale tych nie posiadających w składzie żelaza)

– aluminiowych felg

– chłodnic

– ołowianych płytek z akumulatorów

– zasilaczy do telefonów komórkowych lub komputerów (z miedzią)

– miedzianych kabli

– silników

– mosiężnych grzałek lub też oczyszczonych grzałek miedzianych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl