Sprzątanie piwnicy – to się opłaca!

Czerwiec 25, 2015

Oczywiście, piwnica i podobne jej pomieszczenia – strych, garaż, domek gospodarczy – z zasady są miejscami, gdzie należy przechowywać rzeczy ważne, ale niepotrzebne na co dzień, jednak w rzeczywistości stają się składowiskiem najróżniejszych rupieci. Im więcej gratów przybywa, tym ciężej zabrać się za sprzątanie, aż wszystko urasta do takich rozmiarów, że boimy się wejść w głąb dziczy ze strachu, czy nie zalęgło się tam jakieś obce, straszliwe życie 🙂 Do porządków może nas skusić chyba tylko informacja, że sprzedaż tych rzeczy może być bardzo zyskowna!

OPANOWAĆ CHAOS

Zacznijmy od przejrzenia większych przedmiotów – w niektórych domach wciąż przechowuje się zepsute odkurzacze, stare pralki, czy pierwszy w domu telewizor. Najczęściej albo nie wiemy, co z tymi przedmiotami zrobić, albo łudzimy się, że pewnego dnia okażą się absolutnie niezbędne (na przykład nowsza elektronika wysiądzie – i co wtedy?). Bardzo często usprawiedliwieniem jest nigdy nie podjęta, ale wciąż zawieszona w przestrzeni czynność – „naprawi się”, „przyda się”.

Chodzą legendy, że są tacy, którzy te sprzęty naprawili i którym się one przydały, jednak najczęściej przedmiot po prostu stoi i obrasta kurzem. Przechowywanie takich przedmiotów ja stare lodówki, czy pralki może być niebezpieczne – właśnie jako takie zostały one sklasyfikowane, ponieważ zawierają trujące substancje.

Elektrośmieci nie wolno wrzucać do zwykłego pojemnika na odpady (grozi za to zawrotna kara 5 tysięcy złotych!), więc albo musimy oddać je do odpowiedniego punktu skupu, albo zamówić ich bezpłatny odbiór z domu.

Najlepiej postępować w danej kolejności:

  1. Wynotować sprzęty wielkogabarytowe, których sami nie będziemy mogli dostarczyć do punktu zbierania elektrośmieci i zadzwonić do najbliższego punktu, by omówić ich odbiór. Jest to bezpłatne, jako że tego typu działania wchodzą w skład uiszczanych przez obywateli opłat za wywóz śmieci.
  2. Oddzielić od reszty rzeczy elektrośmieci o mniejszych gabarytach (młynki do kawy, zegarki, wagi, tostery, monitory, miksery itp.) i zawieźć je do punktu skupu elektrośmieci.
  3. Posegregować wszystkie pozostałe przedmioty wedle tworzyw, z jakich je wykonano. Osobno papier, osobno metale, osobno szkło itp. Dzięki temu łatwiej będzie wszystko zapakować i sprzedać.

ZYSKI NIEOCZYWISTE

Część przedmiotów na które w tracie sprzątania piwnicy, czy strychu natrafimy, może zostać sprzedana, mimo że wielu osobom wydaje się to nieprawdopodobne.

Oczywiście, nikt nie mówi o handlu konfiturami, które nagromadziliśmy w piwnicy, tylko o takich rzeczach jak bateryjki alkaliczne, stare klawiatury, kabelki (pod warstwą izolacji są przewody miedziane, czy aluminiowe), biżuteria z platyny, a nawet obuwie, czy ubrania!

W dzisiejszych czasach niemal wszystko może zostać powtórnie przetworzone. Jest to sposób na ochronę środowiska i często najtańsza metoda pozyskiwania niektórych surowców – na przykład aluminium, którego wydobycie jest trudne, kosztowne i nieopłacalne.

Sprzątanie piwnicy, czy garażu może zatem zaowocować nie tylko zyskaniem większej przestrzeni (być może na kolejne rupiecie ;)), ale również ochroną przyrody, poprawą kondycji (zrzuceniem brzuszka!) i uzupełnieniem swojego portfela.

—–

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl