Sztuczna fotosynteza – co to takiego i jak zmieni naszą rzeczywistość?

Sierpień 31, 2015

Odnawialna energia jest najbezpieczniejsza dla naszej planety, jednakże na razie nie do końca doskonała. Na przykład energia czerpana z wiatru nie może powstać, kiedy nie ma wiatru. Naukowcy na wszelkie sposoby starają się zlikwidować problem – jakoś go obejść i znaleźć dobre rozwiązanie, ponieważ wierzą, że ono istnieje. Ostatnio pracują nad czymś nowym i interesującym – czymś przełomowym, co może zmienić oblicze świata – nad sztuczną fotosyntezą!
SZTUCZNA FOTOSYNTEZA – CO TO TAKIEGO?
Czy paliwo można otrzymywać w procesie fotosyntezy? Choć brzmi to jak tekst z książki Julesa Verne’a, naukowcy sądzą, że nie tylko jest to możliwe, ale jesteśmy bardzo blisko otwarcia podobnej produkcji. Sztuczna fotosynteza jest ich zdaniem kluczem do przyszłości – choć jeszcze nie odnaleziono doń odpowiedniej furtki.
Sztuczna fotosynteza – inaczej AP, od Artificial Photosynthesis, to proces przemysłowy, którego celem jest otrzymanie paliwa lub też innych substancji chemicznych tylko i wyłącznie z dwutlenku węgla, wody oraz energii słonecznej.
CZY TO MOŻLIWE?
Wiele osób zastanawia się, czy coś takiego jest w ogóle możliwe. Naukowcy tłumaczą, że owszem – nie tylko możliwe, ale i bardzo bliskie wymyślenia. Już jakiś czas temu nauczono się bowiem przekształcać dwutlenek węgla w metanol, który może znaleźć zastosowanie w zasilaniu samochodów, czy ogrzewaniu domów.
Niedawno zaś badacze z amerykańskiego Caltech ogłosili, że najprawdopodobniej udało im się znaleźć brakujące ogniwo w procesie przeprowadzania sztucznej fotosyntezy. Stworzyli specjalną membranę, której użycie pozwala na przeprowadzenie pełnego procesu, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka eksplozji gazów lotnych, które biorą w nim udział. Odkryto, że swoistym kluczem do poprawnej, sztucznej fotosyntezy jest zastosowanie warstwy tlenku niklu, który oddziela dwie elektrody, konieczne do przeprowadzenia procesu.
SZTUCZNA FOTOSYNTEZA A PRZYSZŁOŚĆ
Zdaniem naukowców z Caltech minie jeszcze wiele lat, zanim proces zostanie udoskonalony. Wszyscy dostrzegają jednak, jak wielka jest to szansa dla ludzkości – i że nie można tej szansy zmarnować.
Co to za szansa i co sztuczna fotosynteza zmieni w życiu przeciętnego obywatela? Niektórzy zaśmieją się, że nie dość jest sztuczności na świecie – po GMO chcą nam zaserwować sztuczne kwiaty!:) Nie o to jednak chodzi – oczywiście, roślinność będzie bezpieczna (o ile w ogóle jest na świecie bezpieczna), a celem badań jest udoskonalenie naturalnego procesu tak, aby móc otrzymywać energię w bezpieczny dla środowiska sposób, to znaczy bez użycia malejących zasobów węgli kopalnych. Malejących i przy tym trujących atmosferę Ziemi w trakcie ich spalania.
W tym przypadku zmiany powinny być globalne, bowiem tylko takie sprawią, że zmiany klimatyczne mogą zostać zatrzymane. Na razie membrana stworzona przez naukowców potrafi działać jedynie przez chwilę – w przyszłości zapewne uda się wydłużyć jej trwałość, a z nią odmienić na lepsze przyszłość naszej wspaniałej planety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl