Zakładamy własny domowy kompostownik

Sierpień 22, 2016

Niejednokrotnie, naszym ogrodzie, ale także w naszych kuchniach gromadzą się odpadki organiczne. W kuchni ma to miejsce cały rok, kiedy resztki trafiają do kosza po każdym posiłku, ale w ogrodzie albo małym przydomowym ogródku nasila się szczególnie wiosną i latem. Od skórki do banana, po skoszoną trawę organiczne resztki mogą być usunięte z kosza, gdzie fermentują i wydzielają nieprzyjemny zapach. Najłatwiej pozbyć się ich gromadząc w kompostowniku.

 

Które produkty mogą iść na kompost?

 

Mogą się na nim znaleźć takie odpadki organiczne z naszej kuchni lub ogrodu jak: resztki warzyw, owoców, skorupki jaj, ogryzki jabłek, torebki herbaty, fusy po kawie, źdźbła skoszonej trawy, siano i zboża, zdrowe przekwitłe rośliny, zdrewniałe części zdrowych roślin, jesienne liście drzew (bez dębu, orzecha i olchy, które zawierają substancje toksyczne, niekorzystne dla kompostu). Możemy tam także dodać trociny z klatki naszego zwierzaka albo popiół z kominka. Do całości od czasu do czasu może być dołożona mała ilość makulatury lub zniszczony len czy bawełna. Aby aktywować lepiej proces kompostowania, przydadzą się chwasty z ogródka, albo mocz naszego pupila (kolejne dwa problemy rozwiązane). Pomagają też ptasie odchody.

 

Na kompostownik nie możemy wynieść takich odpadów jak: skórki owoców cytrusowych, mięso, ryby, uschnięte, chore rośliny, popiół z węgla, gazety i makulatura, szkło, metal, plastik. Skórki owoców cytrusowych wpływają na zmniejszenie aktywności mikroorganizmów w glebie, a mięso i ryby przyciągną szkodniki, jak myszy i szczury. Chore rośliny zawierają np. pleśnie, które też nie są dobrym dodatkiem do kompostu.

 

Jak zbudować kompostownik?

 

Oczywiście sklepy ogrodnicze oferują nam kompostowniki, jednak w myśl ekologii, zachęcamy do zbudowania własnego. Potrzebny nam będzie pojemnik z drewna lub plastiku. Powinien nie mieć dna, a ściany perforowane, z górną pokrywą. Idealnie nadają się stare śmietniki, po małej przeróbce. Drugim dobrym sposobem jest zbudowanie pojemnika na kompost z czterech tekturowych ścian, umocowanych i połączonych siatką drucianą. Nasz kompostownik możemy umieścić na drewnianych palach, które będą nóżkami zapewniającymi stabilność całego pojemnika. Powinien zostać umieszczony w zacienionym miejscu. Po upływie około 9-10 miesięcy nasz kompost, będzie gotowy, a my będziemy mogli użyźnić podłoże w ogrodzie, zapewniając bujny wzrost obecnych w nim roślin. A jeżeli nie mamy ogrodu, to kwiaty doniczkowe też bardzo dobrze zareagują na przypływ mikroelementów i soli mineralnych z przetworzonych odpadów z kompostu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl