Zioła – zapomniane, naturalne lekarstwo na wszystko

Marzec 19, 2015

Stare podania i legendy głoszą, że wśród roślin i ziół, które możemy znaleźć na łąkach i w lasach są wszystkie niezbędne lekarstwa na wszelkie choroby, które dotykały przez stulecia ludzi i zwierzęta. Matka Natura dała w ten sposób każdemu stworzeniu żyjącemu na ziemi możliwość wyleczenia się z trudnej choroby.

Niestety, informacje i wiedza o ziołach i obecnych dookoła nas roślinach, przez setki lat była przekazywana jedynie ustnie, a wiele z drogocennych wskazówek na temat ziół przepadło bezpowrotnie wraz ze śmiercią kolejnych pokoleń ludzi. Dzisiaj, posiadając jedynie cząstkę z tej niezwykłej wiedzy powracamy do korzeni – chcemy leczyć się w sposób naturalny, tak jak robiły to nasze prababcie. Mamy już dość chemicznych specyfików, które obok leczenia ciała powodują nierzadko spore skutki uboczne.

Fitoterapia – tak dziś oficjalnie nazywa się ziołolecznictwo. Nie od dziś wiadomo, że zioła mają wysokie wartości odżywczo-lecznicze. Dawniej, przypisywano im wręcz magiczny charakter. Miało to po części swoje uzasadnienie, ponieważ zioła, zebrane w odpowiednich porach roku i w konkretnych fazach księżyca przejawiały się znacznie większą ilością pożądanych składników, niż pozostałe. Również sposób ich przechowywania oraz receptura przyrządzania miały duży wpływa na to ile zdrowotnych właściwości miały zioła.

Obecnie mimo szeroko rozwiniętego sektora farmaceutycznego i ogólnej dostępności większości leków w cenach, na które może pozwolić sobie większość ludzi, wciąż spora część sięga po naturalne metody leczenia. Na pewne dolegliwości zioła mogą pomóc w taki sam sposób, jak leki farmaceutyczne, więc jeśli mamy alternatywę, gdzie w obu przypadkach zyskamy zdrowie – po co mielibyśmy wybierać drogę chemiczną? Otóż czas działania – to chyba jedyna wada ziół. Leki farmaceutyczne poprawią nasz stan zdrowia najczęściej już po chwili od zażycia. Kiedy chcemy osiągnąć podobny efekt po ziołach, musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać parę godzin, a czasem dni i tygodni aż zaczną działać.

Jeśli posiadamy jednak jakąkolwiek wiedzę o ziołach – możemy ustrzec się przed większością chorób już zawczasu. Trzeba jednak pamiętać, że gdy choroba nas już dopadnie i jest ona w silnym, zaawansowanym stadium, powinniśmy mimo wszystko zasięgnąć rady lekarza, który być może wskaże nam szybkie i skuteczne farmaceutyki. By sporządzić skuteczne napary czy nalewki z ziół, które szybko i bezpiecznie usuną wszelkie dolegliwości należy znać się na nich bardzo dobrze i być pewnym ich zastosowania. Proporcje również odgrywają tutaj kluczową rolę. Należy pamiętać, że nieumiejętnie sporządzone ziołowe lekarstwo może jeszcze pogorszyć nasz stan.

Zioła dziś mają bogate zastosowanie w leczeniu dolegliwości nie tylko zewnętrznych lub wewnętrznych, ale także są wykorzystywane w produkcji kosmetyków. Są stosowane w leczeniu różnorodnych dolegliwości, począwszy od skórnych, po choroby układu moczowego, nerwowego czy oddechowego. Swoje właściwości zawdzięczają cennym składnikom, do których należą między innymi:

  • związki śluzowe – które działają natłuszczająco i przeciwzapalnie,
  • saponiny – doskonale ułatwiają przepuszczanie innych, leczniczych związków do skóry,
  • pektyny – działają przeciwzapalnie i łagodząco,
  • azuleny – świetnie radzą sobie z trudno gojącymi się ranami,

Związków leczniczych, które posiadają zioła jest o wiele więcej, a każdy z nich przeznaczony jest na innego typu schorzenia czy dolegliwości.

To, gdzie zioła rosną, a finalnie skąd będą zebrane ma duże znaczenia dla posiadanych przez nie właściwości. Chodzi przede wszystkim o rodzaj gleby, sposób, w jaki byłą nawożona, czy nie były zebrane za wcześnie lub za późno, aż w końcu czy były prawidłowo przechowywane. Nie polecamy zbierać ziół na własny użytek, które rosną przy drodze lub innych miejscach zanieczyszczonych. Wtedy mają one w swoim składzie nagromadzoną dużą ilość pierwiastków i metali ciężkich. Zbiór ziół z miejsc naturalnych jest nieefektywny, ponieważ tych ziół jest zwyczajnie mało, dlatego dziś większość ziół pozyskuje się ze specjalnych, dedykowanych upraw, gdzie kontrolowane są wszelkie warunki, w jakich wzrastają.

Duże znaczenie, dla jakości ziół ma pora ich zbierania. Należy wiedzieć, że nie wszystkie części danego ziela wykorzystuje się do celów leczniczych. Czasem, w jednym przydatne będą tylko kwiaty, w innym jedynie łodygi. Przykładowo liście ziół, które mają być przeznaczone do celów leczniczych muszą być czyste, nienaruszone i zebrane przed okresem kwitnienia rośliny. Jeśli chodzi o kwiaty, tutaj istotne są ich korony. Winny być przechowywane ostrożnie, ponieważ pogniecione tracą swoje właściwości.

Do spożycia nadają się tylko zioła pochodzące z roku bieżącego, najdalej z roku wstecz. Zioła, tak jak i leki farmaceutyczne oraz wiele innych produktów – tracą swoje właściwości, dzięki którym są one wyjątkowe. Dlatego też często spieszymy się z ich przetworzeniem, dzięki czemu możemy przedłużyć działanie ziół. Gdy zwykły susz dawno straci swoją leczniczą moc, nalewka ziołowa wciąż postawi chorego na równe nogi. Napary, odwary, nalewki, soki, syropy, sałatki, maceraty olejki – to wszystko wciąż bardzo często stosowane w naszych domach specyfiki, które niejednemu przyniosły ulgę w chorobie.

Pomimo, że jest to niekonwencjonalna, alternatywna metoda leczenia, w pełni ją popieramy. Wszystko oczywiście należy robić zdroworozsądkowo. Zioła mogą być doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych leków farmaceutycznych, a w przypadkach lekkich, bądź niewymagających leczenia doraźnego – cudownym, naturalnym specyfikiem. Należy jednak pamiętać, że zioła najczęściej działają po pewnym czasie, także świetnie zapobiegają możliwym chorobom, ale jeśli sytuacja tego wymaga – idźmy do lekarza i zasięgnijmy jego opinii, gdyż same zioła mogą się tu okazać niewystarczające.

źródło: http://zdrowo.info.pl/ziola.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kontakt

Kontakt z nami

ADRES E-MAIL: zapytaj@wiewiorka.pl

Adres siedziby:

Wiewiorka.pl Sp. z o.o. Ul. Wąwozowa 11 02-796 Warszawa
http://wiewiorka.pl/
zapytaj@wiewiorka.pl